Slibný začátek: JP Morgan poráží očekávání

(Aktualizováno 15:14) Banka JP Morgan dnes zahájila výsledkovou sezónu amerického bankovního sektoru. Ukázalo se, že během prvního čtvrtletí letošního roku se největší americké bance vedlo mnohem lépe, než většina analytiků očekávala.

Celkové tržby dosáhly 24,8 miliardy dolarů, přičemž očekávání bylo nastaveno na 24,41 miliardy dolarů. Oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku si banka polepšila o téměř miliardu, během 1Q 2014 totiž tržby dosáhly 23,86 miliardy dolarů. Čistý zisk za 1Q 2015 dosáhl 5,91 miliard dolarů. Tento výsledek má v sobě zahrnuty i právní výdaje, které se za první tři měsíce vyšplhaly na 487 milionů dolarů.

Dle zveřejněných informací bylo největší tahounem zisků oddělení obchodování s instrumenty s fixním výnosem. Sám výkonný ředitel investiční divize banky Daniel Pinto řekl, že tržby z obchodování si prošly během prvního čtvrtletí poměrně raketovým startem s tím, jak rostla aktivita investorů společně s objemy i celkovou volatilitou. Meziročně vzrostly výnosy z obchodování dluhopisů o 4,5 % a akcie pak o 22 %. Celkové zisky z korporátní a investiční divize vzrostly meziročně o 19 %.

Celkový zisk na akcii se ve výsledku zastavil na 1,45 dolarech, nesrovnatelný s očekáváním na 1,4 dolarech. Meziročně si akcie JP Morgan připsaly k dobru 12 %, a to i přesto, že právě banky jsou sektorem, který za poslední rok vykázal jednu z nejhorších výkonností napříč celou americkou ekonomikou.

Na základě dobrých výsledků pak banka ohlásila, že plánuje zvýšit vyplácenou dividendu o 10 % až 44 centů na akcii. Výkonný ředitel Jamie Dimon pak řekl, že JP Morgan bude nadále podporovat jednotlivé spotřebitele i podniky. Dle jeho názoru je banka silná a bezpečná a postupně si získává čím dál tím větší podíl na trhu.

Po zveřejnění pozitivních výsledků si akcie JP Morgan připisují v premarketu  více jak 1,3 %.

JP Morgan: Velký neznamená složitý ani rizikový

Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

Newsletter