Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Slunečný svět Elona Muska najdete v Pacifiku

Tichomořský ostrov Ta´u se téměř ze sta procent spoléhá na solární energii. Postarala se o to společnost SolarCity, která vyrábí solární panely. Práce na síti trvaly zhruba jeden rok. Na svém blogu to oznámil Elon Musk, americký vizionář, který propojil firmu Tesla Motors se SolarCity.

Ostrov Ta´u leží zhruba 6400 kilometrů od amerického západního pobřeží. Nyní má solární napájení a baterie s úložnou kapacitou 1,4 megawattu a šest megawattů v bateriích Tesla Powerpacks. Celkem to postačí pokrýt energetické potřeby zhruba 600 obyvatel ostrova, napsala CNBC.

Bez slunečního světla by ostrov vydržel tři dny. Fotovoltaika nahradí více než 109 tisíc galonů nafty, které se musely na ostrov pro provoz elektrických generátorů každoročně dovážet. Nová síť bude spolehlivější, díky energii ze slunce tak zřejmě skončí přídělový systém.

Keith Ahsoon, jehož rodina na ostrově vlastní jeden z obchodů s potravinami, poznamenal, že byl zcela závislý na dodávkách po moři. „Pamatuji si časy, že nebylo možné odsud vypravit loď po více než dva měsíce. Jakmile je nafty málo, snažíme se ji šetřit jen na ráno a odpoledne. Vodní systémy také používají čerpadla, všichni ve vesnici jsou na tom závislí,“ dodal Ahsoon, který pamatuje svíčky.

 

 

Převzetí SolarCity bylo součástí dlouhodobé strategie Tesly. Elon Musk by chtěl z Tesly učinit firmu s kompletní nabídkou zařízení pro život s minimálními nebo nulovými emisemi uhlíku.

Musk koncem října představil avizovanou novinku svého impéria. Po autopilotovi ve všech modelech Tesly prezentoval unikátní solární střechu. Musk použil střechy s různým designem, od tradičních až po moderní toskánské aplikace. Všechny jsou vyrobeny ze skleněných solárních panelů, které vypadají úplně jinak než starší panely.

 

Newsletter