Smíšené signály z USA: Trh práce se dál oklepává, s výstavbou domů je to horší…

Američanů nově žádajících o dávky v nezaměstnanosti ubývalo i posledním zaznamenaném týdnu končícím 12. červencem. Počet žádostí se snížil o 3.000 na 302.000, ačkoli trh očekával jejich růst na 310 tisíc (rozpětí odhadů 300 tis. až 325 tis.). Pět let od konce poslední recese tak trh práce zřejmě úspěšně zotavuje.

Další sledovaná data ze Spojených států přicházejí z trhu nemovitostí a ta naopak lepšící se podmínky nesignalizují. Zahájená výstavba domů v červnu prudce propadla na 9měsíční minimum. Stavební firmy provedly první „výkop“ v 893 případů (anualizovaný údaj), což je o 9,3 procenta méně ve srovnání s květnem. Očekáván byl naopak růst počtu zahájených staveb na 1,02 milionu. Za propadem stojí jižní oblast USA, kde výstavba propadla o téměř 30 % a byla nejslabší za téměř dva roky.

Počet vydaných stavebních povolení se v červnu snížil o 4,2 procenta na 963 tisíc. Konsensus počítal naopak s růstem na 1,04 milionu. Dnešní údaje částečně potvrzují holubičí slova Janet Yellenové. Šéfka Fedu tento týden před Kongresem zdůraznila potřebu dostatečně uvolněné měnové politiky s ohledem na vývoj na trhu realit, který je letos zklamáním.  

Šéfka Fedu: Výrazně uvolněná měnová politika je stále nutná, brzdou trh práce

Fed: Ekonomika Spojených států sílí, trh práce se zlepšuje

 

Newsletter