Smrtící koktejl aneb První den pod paritou

Klíčové body

  • Hlavní měnový pár definitivně drží pod paritou.
  • Měny regionu zůstávají pod silným výprodejním tlakem.
  • Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu se drží nad hranicí 3 %.
Zdroj: Depositphotos

Energetická krize v Evropě se prohlubuje, akcie padají, americké výnosy rostou, riziková averze také roste, měny regionu oslabují, ekonomický kalendář nepřináší žádné dobré zprávy. Co tento smrtící koktejl znamená? Silný dolar. A první den za dvacet let, kdy se hlavní měnový pár prakticky během celého dne obchodoval pod hranici parity.

Jsou tomu přesně dvě dekády, kdy jsme naposledy kupovali dolary za více korun, než za kolik jsme si pořídili jedno euro. Včera v ranních hodinách se dolar vůči koruně pohyboval poblíž hranice 24,90 USDCZK, zatímco jedno euro nás vyšlo na 24,65 koruny. Již zhruba týden jsme na trzích svědky narůstajících obav ohledně budoucích kvartálů, ať už se jedná o energetickou situaci, příchozí recesi, rostoucí úrokové sazby nebo inflaci.

Výsledkem těchto obav je zvýšená riziková averze, která je zřejmá na všech trzích. V rámci devizového trhu byl milníkem posun hlavního měnového páru pod paritu, tedy situaci, kdy je dolar dražší než euro. V ranních hodinách jsme včera sledovali posun dolaru až k hranici 0,9900 EURUSD. Po zveřejnění PMI indikátorů za srpen sice dolar otestoval paritu zespodu, dnes ráno se ale zase obchoduje blíže hranici 0,9900 EURUSD.

Region střední a východní Evropy procházel pokračujícím výprodejem, když forint oslabil o další procento až k hranici 414 EURHUF. Ještě začátkem minulého týdne se forint obchodoval na 392 EURHUF. Od té doby však letí volným pádem a vůči euru oslabuje o procento denně. Pro představu českého občana by to znamenalo ekvivalent oslabení koruny vůči euru o zhruba 1,3 koruny na euru.

Pod tlakem je i zlotý, který včera oslabil o zhruba půl procenta na úroveň 4,78 EURPLN. Koruna se držela v blízkosti 24,65 EURCZK, kde ji ale s největší pravděpodobností drží ČNB pomocí devizových intervencí. Tato hladina byla stropem pro kurz i počátkem srpna. Domácí měna se tak vůči euru nyní obchoduje v oblasti nejslabších hodnot od 8. července.

Společně s horší tržní náladou, rostoucími výnosy amerických vládních dluhopisů a silnějším dolarem sledujeme výprodeje v rámci japonského jenu, který se nyní obchoduje v okolí hranice 137 USDJPY, což je nejslabší úroveň za více než měsíc. Pokud se jeho ztráty nezastaví a budeme se blížit hranici 140 USDJPY, je pravděpodobné, že se opět zvýší frekvence komentářů japonských centrálních bankéřů a pracovníků ministerstva financí, jež má na starost rozhodování o devizových intervencích.

Kurz jenu vůči dolaru sice včera po zveřejnění amerických PMI indikátorů prudce klesl, tento pohyb šel ale na vrub slabšímu dolaru a poklesu výnosů, které se však vrací zpět na své úrovně nad 3 % (desetiletý vládní dluhopis). Měnový pár USDJPY se tak vrací na vyšší úrovně a obrat aktuálního trendu se pravděpodobně konat nebude.

V rámci ekonomického kalendáře jsme včera sledovali PMI indikátory za srpen, které v Evropě potvrdily horšící se ekonomickou situaci jak ve výrobním sektoru, tak v sektoru služeb. Ty americké dopadly ještě hůře. Dnes budeme na domácí půdě sledovat data ohledně spotřebitelské a podnikatelské důvěry. V USA pak data ohledně hypoték a zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9948 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od ,09860 do 1,0020 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,77 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,64 do 25,12 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter