Sníží Bank of England tempo nákupů dluhopisů? A co by to znamenalo pro libru?

Klíčové body

  • Hlavní událostí tohoto týdne bude pro libru čtvrteční zasedání Bank of England.
  • Na něm by mohlo dojít k oznámení o snížení týdenního tempa nákupů státních dluhopisů.
  • Libra se po slabším dubnu může vrátit zpět na apreciační cestu.
Zdroj: Depositphotos

Duben nebyl pro britskou měnu nejlepším měsícem, když si libra v indexu sledovaném Bank of England pohoršila o více než jedno procento. S blížícím se měnověpolitickým zasedáním britské centrální banky by kurz mohl hledat odrazový můstek pro pokračování v ziscích z prvního kvartálu letošního roku. Ekonomická obnova na ostrovech má vůči zemím EU náskok a pokud by došlo k diskutovanému snížení týdenního tempa nákupů státních obligací, pak by se libra měla těšit posílení.

Hlavní událostí pro obchodníky s britskou librou bude čtvrteční zasedání centrální banky. Změna výše úrokových sazeb je stále dalekou budoucností, zřetel ale bude brán na možné snížení tempa týdenních nákupů státních dluhopisů. Lepší ekonomická situace spojená s rychlým proočkováním populace jednoznačně podporuje aktuálnost debaty ohledně snížení objemu nákupů ve výši 4,4 miliardy liber týdně. Britská měnová autorita skupuje státní dluhopisy tímto tempem od loňského června. Tehdy BoE snížila týdenní nákupy o dvě třetiny z předchozích 13,5 miliardy liber na týdenní bázi.

Bank of England ale zbývá jen o něco více než 100 miliard liber určených pro tyto nákupy, a tak je jasné, že tímto tempem nemůže dostát svého slova ohledně aktivního navyšování bilance do konce letošního roku. Jako nejrozumnější varianta se tedy zdá aktuální snížení tempa nákupů, které by centrální bance zastropovalo nákupy na aktuálně platném objemu bez potřeby jeho navyšování. Druhou variantou by bylo ponechat stejné tempo, které by se snížilo razantněji na příštím měnověpolitickém zasedání a případně kompletně skončilo dříve než koncem roku. Poslední nejméně pravděpodobnou variantou je navýšení celkového objemu nákupů takovým způsobem, aby BoE mohla pokračovat v daném tempu i v následujících kvartálech.

Případné zpomalení aktuálního tempa by mělo pozitivní dopad na kurz libry, která poslední měsíc ztrácela. Proti euru v dubnu oslabila o zhruba dvě procenta a poslední dva týdny se obchodovala v okolí hranice 0,87 EURGBP. Na čtyřhodinovém grafu níže se sice může zdát, že se jedná o silný pohyb, nicméně v kontrastu s předchozími zisky libry z prvního čtvrtletí se stále jedná spíše o kosmetickou korekci dřívějšího trendu.

Technická analýza také hovoří ve prospěch britské měny, která po zmíněném oslabení vytvořila divergence mezi cenovým vývojem a indexem relativní síly stejně jako s indikátorem MACD. Tyto indikátory již signály poskytly více než před týdnem, nicméně kurz eura vůči libře se stále pohybuje v úzkém pásmu mezi 0,8675 a 0,8715 EURGBP. Včerejší vývoj na tomto páru ukázal, že se libra snaží posílit pod jeho spodní hranici.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Vzhledem k tomu, že se v Londýně včera neobchodovalo, je možné, že dnešek bude volatilnější. Včerejší den patřil PMI indikátorům z průmyslu, který bude v Británii zveřejněn až dnes dopoledne. Pozitivní výsledek by mohl libru poslat pod aktuální pásmo a připravit tak půdu pro posílení. Naopak horší by mohl libru poslat směrem k horní hranici tohoto pásma. V případě horší nálady na libře bychom neměli být svědky oslabení nad 100denní klouzavý průměr poblíž 0,876 EURGBP. Pokud by čtvrteční zasedání BoE opravdu přineslo snížení tempa nákupů státních dluhopisů, pak by libra mohla vyrazit směrem pod 0,8600 EURGBP.

Kurz by pak měl těžit i z aktuálního pohledu na data Komise pro obchodování s komoditními futures. Ta ukazují, že velcí spekulanti v posledních třech týdnech navyšují čisté dlouhé pozice na britskou měnu. Optimismus může klidnit fakt, že celkový objem pozic na libře se snižuje, když čisté dlouhé pozice rostou hlavně díky osekávání krátkých pozic, zatímco ty dlouhé se drží na předchozích úrovních. I tento fakt je ale pozitivní, jelikož je cítit, že se investoři nadcházejícího zasedání nijak neobávají, ba naopak mají od něj podobná očekávání. Pro silnější pohyb na libře by bylo dobré vidět i nárůst v celkovém objemu otevřených pozic, nicméně ten může přijít například tento týden, kdy libru čeká důležitý fundamentální podnět.

Zdroj: COTBase.com
Zdroj: COTBase.com

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2029 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2008 do 1,2081 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,82 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,78 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,38 až 21,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter