Šnobr: Dražší elektřina dává energetickým firmám naději

Cena elektřiny včera na německé burze pokořila hranici 30 eur za megawatthodinu (MWh), nad níž byla naposledy loni v září. Návrat k této úrovni dává naději, že i elektroenergetiky se po letošním jarním komoditním „výplachu“ stabilizují, sdělil serveru Roklen24 analytik J&T Banky a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Růst cen elektřiny podle něj znamená pro výrobce elektřiny v regionu střední a východní Evropy jako je E.ON, Uniper, RWE nebo ČEZ výrazné povzbuzení a především uklidnění a stabilizaci situace.

Elektřina získala podporu s již několikaměsíčním nárůstem cen uhlí, které posílilo z březnových minim 35 USD/t na současných 63 USD/t, dodal Šnobr.

Růstu cen v posledních dnech ale podle něj pomohlo především oživení na trhu emisních povolenek. Cena povolenky vzrostla od začátku září, kdy se pohybovala na dvouletých minimech pod čtyřmi EUR/t, na současných 5,10 až 5,25 EUR/t.

IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o osm procent

Šnobr se domnívá, že k definitivnímu obratu dojde až s posílením kontraktů na rok 2018 a 2019. Existuje naděje, že cenová úroveň 30 EUR/MWh by se mohla v delším horizontu stát dnem v prodejních cenách elektřiny na roční bázi. Ta konkrétně u firmy ČEZ klesá od roku 2013.

Znamenalo by to, že roky 2017 a 2018 budou tyto společnosti prodávat elektřinu okolo této úrovně a pro další roky, to je od roku 2019 a dále by díky předpokládanému oživení na trhu emisních povolenek mohly počítat už s růstovým trendem na silové elektřině. „Tento fakt by byl velmi pozitivní především pro výrobce významného podílu elektřiny v jaderných elektrárnách, tedy s nejnižšími provozními náklady. To favorizuje především ČEZ, jehož akcie by se s tímto vývojem mohly v budoucnu vrátit na cenové úrovně roku 2015, a to mezi 500 až 600 korunami za akcii,“ dodal Šnobr.

Expanze energetik mimo svůj hlavní záběr pokračuje

Newsletter