Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

SocGen: Graf černých labutí pro další čtvrtletí

Jako každé čtvrtletí zveřejnila tento týden francouzská banka Société Générale graf tzv. „černých labutí“. Ty představují neočekávané události, které mají potenciál otřást trhy napříč celým světem. Cílem je ukázat, že v současnosti existují určitá ekonomická a geopolitická nebezpečí, která mohou negativně ovlivnit světový ekonomický vývoj.

V grafu banka identifikuje celkem 5 černých labutí. Nejníže, resp. nejdále od vrcholu grafu, je stejně jako za minulé čtvrtletí možné riziko prohloubení rusko-ukrajinské krize, které by se postupně přeneslo především do oblasti energetických společností. Pravděpodobnost této hrozby je dle SG 5 %.

Soros: Obrana proti Rusku? 50 mld. dolarů Ukrajině

Druhou černou labutí je hrozba krize, která by byla rozpoutána hromadným výprodejem na trhu amerických státních dluhopisů. Tomuto nebezpečí byla přiřazena pravděpodobnost na úrovni 15 %. I přes spekulace posledních několika týdnů, kdy se jednotliví analytici přou o to, zda se na trhu bondů tvoří bublina či nikoliv, umisťuje francouzská banka tuto hrozbu do relativně nízké polohy.

Střet názorů na dluhopisovém trhu

Na třetí pozici světových nebezpečí zůstává výsledek parlamentních voleb v Británii s pravděpodobností 15 %. S tím, jak se termín voleb blíží, spekuluje se současně o možném odchodu Británie z Evropské unie. Politické strany, které s tímto bodem sympatizují a propagují ho, totiž postupně sílí.

Postrach jménem volby

Předposlední hrozbou s druhou největší pravděpodobností výskytu na 20 % je další zpomalení čínské ekonomiky, které by bylo mnohem výraznější než veškeré dosavadní odhady. Čínská vláda byla koncem roku 2014 donucena revidovat očekávaný růst pro letošní rok z 7,3 % na „pouhých“ 7 %. Vinu nese především ochlazení globálního růstu společně se snahou transformovat závislost čínské ekonomiky z investic na domácí spotřebu. Tento týden zhoršený výhled Číny potvrdila i Světová banka.

UBS: Býčí trh v Číně skončil

Co se děje na trhu s mědí?

Černou labutí s 30% pravděpodobností výskytu je rozklad ekonomiky eurozóny. Tento odhad reaguje na události posledních týdnů, kdy se ukázalo, že se Evropa dostala do tolik obávané deflace. S tím se ihned rozpoutala i diskuze ohledně programu kvantitativního uvolňování, zda do něj bude zařazen i nákup státních dluhopisů či nikoliv. Očekávání investorů a analytiků se upírají k datu 22. ledna, kdy proběhne zasedání Rady guvernérů ECB, které pravděpodobně rozhodne o definitivní podobě nákupu aktiv. Svou roli pak hrají i předčasné volby v Řecku.

Potvrzeno: Eurozóna byla koncem roku v deflaci

Řecké dilema Maria Draghiho

Opakem černých labutí jsou bílé, které mají pozitivní vliv na ekonomický vývoj. Société Générale identifikuje pro příští čtvrtletí pouze jednu bílou labuť, jejíž pravděpodobnost výskytu však není nijak velká. Jedná se o zvrat vývoje eurozóny k lepšímu. Deflace zmizí a nastoupí postupný růst cenové hladiny, který s sebou přinese i nastartování evropských ekonomik. 

Eurozóna na kolenou

Newsletter