Societe Generale srazil zisk dopad Ukrajiny na ruské aktivity

(Aktualizováno 10:16) Čistý zisk francouzské banky Société Générale, mateřské skupiny tuzemské Komerční banky, v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 315 milionů eur. Za poklesem zisku stál zejména jednorázový odpis goodwill u ruských aktivit, které se potýkají s negativními dopady ukrajinské krize na ruskou ekonomiku. Celkové příjmy banky meziročně vzrostly o 3,3 procenta na 5,8 miliardy eur.

Société Générale snížila účetní hodnotu své ruské divize Rosbank o 525 milionů eur. Tento krok byl podle banky důsledkem „zvýšené nejistoty na ruském trhu a poklesu kurzu ruského rublu“. Firma nicméně upozornila, že v příštím roce počítá v Rusku s „uspokojivými“ výnosy. Do aktuálních kvartálních výsledků se ale situace podepsala negativní položkou, jdoucí proti čistému zisku, právě v rozsahu 525 milionů eur.

Západní země kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele i podniky, což vystrašilo investory. Podle nedávné zprávy Mezinárodního měnového fondu již ruská ekonomika „prožívá recesi“.

Société Générale je druhou největší bankou ve Francii. V české Komerční bance vlastní podle posledních zveřejněných údajů 60,4% většinový podíl.

Komerční banka v 1Q mírně zaostala za konsensy, firmy zůstávají opatrné

Tuzemská Komerční banka ze skupiny Societe Generale v prvním čtvrtletí roku úrovní čistého zisku 3,08 miliardy korun mírně zaostala za očekáváním trhu při meziročním růstu čistého úrokového výnosu o 0,4 procenta na 5,279 miliardy korun. Celkové příjmy banky meziročně klesly o 0,6 % na 7,566 miliardy korun.

Newsletter