Evropské i americké výnosy rostou. Dolar drží zisky pod 1,1040 za euro. Silný dolar negativem pro měny regionu. Koruna krátce oslabila nad 25,35 za euro a nad 22,95 za dolar.

Šokující předpovědi: USA zavedou nezdaněné dluhopisy, přichází konec kapitalismu

Klíčové body

  • Tento text je součástí souboru textů Šokující předpovědi pro rok 2024 od Saxo Bank. Kompletní verze vyjde tento týden.
Zdroj: Depositphotos

Americká vláda je ve volebním roce 2024 nucena exponenciálně navyšovat fiskální výdaje, aby ekonomika dál šlapala a nedocházelo ke společenským nepokojům. Kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům i zahraničním investorům, kteří svůj kapitál přesouvají domů, zůstane poptávka po amerických vládních dluhopisech nadále nízká, což si vynutí růst výnosů. V zoufalé snaze normalizovat náklady na výpůjčky osvobodí americká vláda příjem z vládních dluhopisů od daně.

Čím dál nejistější geopolitické prostředí donutí americkou vládu, aby zvýšila výdaje na obranu. Fed přitom dál zpřísňuje finanční podmínky kvůli druhé vlně inflace. Aby nedošlo k sociálním nepokojům, musí Kongres zvýšit fiskální výdaje.

Rozpočtový deficit se rychle vyšplhá nad 10 % HDP, což je úroveň, kterou Spojené státy v posledním století překročily pouze za 2. světové války a za koronavirové pandemie. Vláda naléhavě potřebuje zvýšit poptávku po svých dluhopisech. Pozornost se upírá na akciové trhy, kde se mezitím ze „Sedmi statečných“ stalo deset. Nedošlo totiž k očekávanému propadu a pomohly i vládní podpůrné programy pro poskytovatele půjček a majitele domů. Těchto „Deset statečných“ během pár měsíců několikanásobně navýší svou hodnotu, čímž stoupá nerovnost mezi investory a těmi, kdo neinvestovali.

Americká vláda pochopí, že politická stabilita závisí na její schopnosti dál financovat obrovský deficit vydáváním státních dluhopisů, a tak sníží úrokové sazby. Klíčové ovšem bude zvýšit na domácí scéně atraktivitu státních dluhopisů ve srovnání s akciemi. Americký Kongres přijme pod tlakem Bílého domu zákon, kterým osvobodí kapitálové výnosy a úroky z vládních dluhopisů od daně. Státní dluh se ocitá v rukou domácích investorů a náklady financování jsou předvídatelnější.

Tento dramatický tah předznamenává konec kapitalismu, protože se peníze přesouvají od soukromých společností do rukou veřejnosti a držba rizikovějších aktiv je teď nákladnější. „Deseti statečným“ se podaří ještě upevnit své dominantní postavení na trhu, protože mají prospěch z dlouhodobě nižších nákladů financování, zatímco zbytek akciového trhu se poroučí k zemi. I když se vládě nepodařilo nerovnost vyřešit, nižší úvěrové náklady tlumí potenciální sociální nepokoje. Následuje dlouhé období znárodňování a vládních intervencí do kritických odvětví, která mají problém přilákat kapitál.

Tržní vývoj: Americké státní dluhopisy se celoplošně vzpamatují a výnosová křivka se zploští a zamíří vzhůru, protože USA nabídnou investorům bez zdanění nejvyšší výnosy za celá desetiletí. Akciový trh se propadne, ale vybraná skupina firem s dostatkem prostředků na invertované výnosové křivce vydělá.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter