Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Soros se stal terčem příznivců Trumpa, kvůli nepokojům

Miliardář a filantrop George Soros se stal terčem příznivců budoucího 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, kteří začali organizovat protesty proti prominentnímu finančnímu sponzorovi demokratů. Podle nich totiž zásadně přispívá k občanským nepokojům, které v zemi vypukly poté, co republikánský kandidát Trump nečekaně porazil bývalou první dámu Hillary Clintonovou, kterou právě Soros otevřeně podporoval, napsala CNBC na webových stránkách.

Maďarský investor židovského původu přežil nacistickou okupaci. Možná největší spekulant na světě dal zhruba 12 miliard dolarů ze svého jmění na oblast lidských práv. Pro konzervativce je ale již dlouho jakýmsi hromosvodem kvůli podpoře pokrokových cílů. Tato kritika kulminovala od prezidentských voleb, Trumpovi voliči a konspirační teoretici totiž vidí „Sorosovu ruku a peněženku“ za protesty, které po volbách postihly celou zemi. Sorosova nadace Open Society Foundations se ale od této finanční podpory distancuje.

„Vypadá to tak, že Soros posílá skupiny, aby vytvářely chaos a nepořádek bez žádného důvodu,“ uvedla Rochelle Winther z Los Angeles, která šíří informace o Sorosovi na sociálních sítích. Obává se, že miliardář tak těmito nepokoji podporuje nenávist. „Nevím, komu by to mělo pomoci,“ podotkla.

Soros pomáhá uprchlíkům, jejich firmám dá 500 milionů dolarů

„Koluje mnoho falešných zpráv o tom, že George Soros a Open Society Foundations financují protesty, který propukly od prezidentských voleb v USA. Žádná z těchto zpráv se nezakládá na pravdě,“ uvedl šéf nadace Chris Stone. „Jediná iniciativa, která je spojena s volbami a plánujeme ji financovat, je reakce na nenávistné zločiny a řeči,“ dodal. Open Society Foundations tento týden přislíbila, že dá deset milionů dolarů na boj proti trestným činům z nenávisti. Organizace tvrdí, že ročně utratí 500 milionů dolarů na podporu různých skupin, které prosazují lidská práva, demokracii a spravedlnost nebo podporují léčbu AIDS.

V New Yorku se na zítra chystají protesty proti Sorosovi, který by měl podle jeho odpůrců prý skončit ve vězení. Jeho odpůrci se sejdou také v Baltimoru.

 

Newsletter