Nad očekávání lepší výsledek amerického index ISM služeb pomohl růstu výnosů. Dolar umazal část ztrát, zůstává nad 1,1340 za euro. Koruna oslabila nad 24,93 za euro. Proti dolaru drží zisky pod 22,00.

Souboj investičních robotů

Běžní Američané jsou pod přímou palbou finančních poradců. Neustálé podsouvání zaručeně nejlepších a na míru šitých investičních plánů už lidem leze na nervy, a proto se jednoduše odvrací od všech neúnavných otroků finančního trhu. V tuto chvíli přichází šance pro velké a zaběhlé hráče, kteří na trh přináší neinvazivní a uživatelsky příjemný způsob investování.

Investiční fond Vanguard společně s Fidelity Investments patří mezi největší na americkém trhu. Dohromady obě společnosti spravují aktiva o hodnotě 5,4 bilionů dolarů. Nejaktuálnějším kolbištěm, kde probíhá urputný boj o klienty, je investování prostřednictvím automatických systémů, neboli, jak někteří říkají, tzv. robo-investování.  

Firmy poskytující tuto službu pracují s algoritmicky vypracovanými portfolii, která jsou založena na odpovědích na otázky, jež museli klienti zodpovědět v dotazníkovém šetření. Výzkumná společnost Aite Group očekává, že tímto způsobem bude letos investováno až 60 miliard dolarů, což je oproti loňským 16 miliardám výrazný nárůst.

Fond Vanguard v tomto směru spolupracuje s kalifornským startupem Wealthfront. Algoritmus, se kterým firma pracuje, přesměrovává zhruba 90 % průměrných portfolií do fondů Vanguard. Oba subjekty nejsou finančně propojeny a sledují odlišné trhy. I tak si ale jejich výkonní ředitelů nemohou vynachválit strategii toho druhého. „Jsem velkým fanouškem toho, co se právě děje v oblasti robo-investování,“ řekl otevřeně pro Bloomberg Bill McNabb, ředitel Vanguardu.

Personal Advisor Services, jak se jmenuje systém, jenž Vangurad používá, je zaměřen na klienty s kapitálem o velikosti minimálně 50 tisíc dolarů. Jeho běžnými uživateli jsou tedy povětšinou senioři či lidé těsně před důchodem. Algoritmus, prostřednictvím kterého, jsou jednotlivá portfolia vytvářena, vychází například z informací ohledně věku, ochotě riskovat a dalších, jež jsou součástí vstupního dotazníku. Konečná podoba plánu je poté konzultována s přiděleným poradcem. Každá investice je v tomto případě zpoplatněna 0,3 %, což je v porovnání s 1 % a více, které si účtují běžní poradci, poměrně lákavé.

Fond Fidelity pak svůj systém zakládá na spolupráci se 3200 nezávislými poradenskými společnostmi, skrze které drží a obchoduje zhruba 1,5 bilionů dolarů v aktivech. Nejintenzivnější spolupráce, především na technické bázi, probíhá s bostonským sturtupem Betterment. Kooperace probíhá obdobně jako v předchozím případě. Dle informací agentury Bloomberg však Fidelity neplánuje zavedení automatického produktu pro retailové investory. Odůvodňuje to tím, že už dávno má fondy, které automaticky obnovují rovnováhu, i nástroje k vytvoření online portfolia. V jejich případě si společnost účtuje 0,55 % až 1,7 % v závislosti na objemu aktiv.

Newsletter