Souboj investičních robotů

Běžní Američané jsou pod přímou palbou finančních poradců. Neustálé podsouvání zaručeně nejlepších a na míru šitých investičních plánů už lidem leze na nervy, a proto se jednoduše odvrací od všech neúnavných otroků finančního trhu. V tuto chvíli přichází šance pro velké a zaběhlé hráče, kteří na trh přináší neinvazivní a uživatelsky příjemný způsob investování.

Investiční fond Vanguard společně s Fidelity Investments patří mezi největší na americkém trhu. Dohromady obě společnosti spravují aktiva o hodnotě 5,4 bilionů dolarů. Nejaktuálnějším kolbištěm, kde probíhá urputný boj o klienty, je investování prostřednictvím automatických systémů, neboli, jak někteří říkají, tzv. robo-investování.  

Firmy poskytující tuto službu pracují s algoritmicky vypracovanými portfolii, která jsou založena na odpovědích na otázky, jež museli klienti zodpovědět v dotazníkovém šetření. Výzkumná společnost Aite Group očekává, že tímto způsobem bude letos investováno až 60 miliard dolarů, což je oproti loňským 16 miliardám výrazný nárůst.

Fond Vanguard v tomto směru spolupracuje s kalifornským startupem Wealthfront. Algoritmus, se kterým firma pracuje, přesměrovává zhruba 90 % průměrných portfolií do fondů Vanguard. Oba subjekty nejsou finančně propojeny a sledují odlišné trhy. I tak si ale jejich výkonní ředitelů nemohou vynachválit strategii toho druhého. „Jsem velkým fanouškem toho, co se právě děje v oblasti robo-investování,“ řekl otevřeně pro Bloomberg Bill McNabb, ředitel Vanguardu.

Personal Advisor Services, jak se jmenuje systém, jenž Vangurad používá, je zaměřen na klienty s kapitálem o velikosti minimálně 50 tisíc dolarů. Jeho běžnými uživateli jsou tedy povětšinou senioři či lidé těsně před důchodem. Algoritmus, prostřednictvím kterého, jsou jednotlivá portfolia vytvářena, vychází například z informací ohledně věku, ochotě riskovat a dalších, jež jsou součástí vstupního dotazníku. Konečná podoba plánu je poté konzultována s přiděleným poradcem. Každá investice je v tomto případě zpoplatněna 0,3 %, což je v porovnání s 1 % a více, které si účtují běžní poradci, poměrně lákavé.

Fond Fidelity pak svůj systém zakládá na spolupráci se 3200 nezávislými poradenskými společnostmi, skrze které drží a obchoduje zhruba 1,5 bilionů dolarů v aktivech. Nejintenzivnější spolupráce, především na technické bázi, probíhá s bostonským sturtupem Betterment. Kooperace probíhá obdobně jako v předchozím případě. Dle informací agentury Bloomberg však Fidelity neplánuje zavedení automatického produktu pro retailové investory. Odůvodňuje to tím, že už dávno má fondy, které automaticky obnovují rovnováhu, i nástroje k vytvoření online portfolia. V jejich případě si společnost účtuje 0,55 % až 1,7 % v závislosti na objemu aktiv.

Newsletter