Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Současní strašáci pohledem technické analýzy

Jsme svědky „pouhé“ korekce, nebo stojíme na prahu další finanční krize? Tak to je otázka, kterou si dnes klade většina investorů. Propad čínských trhů rozpoutal mohutnou vlnu výprodejů, jež zasáhla trhy od Japonska, přes Evropu až po Spojené státy.

Právě na americké akcie se zaměřila Louisa Yamadová, nezávislá analytička a obchodnice zaměřující se výhradně na technickou analýzu. Dle její šetření je na amerických trzích možné spatřit několik strašáků, kteří by mohli signalizovat budoucí problémy.

Yamadová nejprve zdůraznila zranitelnost trhů, kterou bylo možné pozorovat již od začátku srpna. Zužující se šířka, nízké objemy a prolomení významných trendových linií, to vše šlo ruku v ruce s pozorovanými poklesy.

„Již dříve bylo možné pozorovat zhoršující se vývoj trhů. Tehdy nešlo o nic přehnaně významného, jelikož naše očekávání byla ještě v únoru poměrně dost opatrná. Postupem času se však ukazovalo, jak čím dál tím více akcií prolamuje své důležité úrovně supportů. Technické indikátory se tak vzhledem k tomuto vývoji staly poměrně křehké,“ popsala situaci Yamadová.

Jedním z ukazatelů, který dle analytičky stojí za zmínku, je objem akcií zalistovaných na newyorské burze, jež se obchodují pod a nad svým 200denním klouzavým průměrem. Ukázalo se, že 60 % titulů se tento rok ještě nedostalo nad sledovanou hranici, a to i přesto, že se hlavní akciové indexy pohybovaly směrem vzhůru (viz graf č.1).

Další rudý vykřičník je pak možné spatřit u objemového indikátoru, který si sama Yamadová vytvořila. Ten porovnává obchodované objemy akcií, které rostou, s těmi, co naopak klesají. Ukázalo se, že se tento ukazatel dostal do úrovně přeprodanosti, kde se zdržuje už tři po sobě jdoucí měsíce.

„Je potřeba pochopit fakt, že jakmile se nacházíte v býčím trhu, předprodanost je situace, kterou by většina investorů využila k nákupu,“ řekla pro agenturu Bloomberg Yamadová. „Jakmile však otevřete pozice v klesajícím, medvědím, trhu, a přeprodané tituly v této (přeprodané) situaci zůstanou, je to jasný důkaz silných prodejních tlaků. Všechny rally, které jsme viděli od letošního června, tak proběhly v přeprodanosti, což svědčí o tom, jak investoři sbírali zisky z těchto růstů.“

Hodně analytiků také poukazovalo na tzv. kříž smrti, kdy se 50denní klouzavý průměr dostane pod svého 200denního kolegu (viz graf č.2). Dle Yamadové však může tento jev vysílat i falešné signály. Argumentuje především tím, že v situaci silné volatility mohou být tyto crossy často bez výraznějších následků. Proto je v tomto směru mnohem spolehlivější sledovat delší časové range, například týdenní či měsíční.

„Sledovat měsíční grafy je extrémně užitečné, především pokud hledáte klesající trend, který nějakou dobu vydrží. Každý obchodník, i ten zaměřující se výhradně na krátkodobé obchody, chce vědět, v jakém dlouhodobém trendu se trh momentálně nachází.“ Yamadová proto doporučuje sledovat především 10 a 20měsíční klouzavé průměry. Jakmile se protnou, naznačuje to, že v příštích dnech se dá očekávat silný pokles, jako tomu bylo v roce 2001 a 2008. Tehdejší situaci připomíná nejen aktuální vývoj indexu S&P 500 (viz graf č.3), ale i souhrnný index New York Stock Exchange Composite (viz graf č.4).

Newsletter