Soumrak německých investic v Rusku

Jen málo zemí investovalo do Ruska tolik co Německo. Po ukončení studené války se zvedla mohutná vlna expanze německých podnikatelů směrem na východ. Více jak šest tisíc z nich nalezlo své uplatnění právě v Rusku, které se tak stalo hlavním odbytištěm německých aut, léčiv i strojů.

Dnes je však situace opačná. Minulý týden oznámila německá chemická společnost BASF zrušení plánovaného obchodu s ruským energetickým gigantem Gazprom. Stejně tak výrobce aut Opel začal propouštět své pracovníky z továrny v Petrohradě. V Kaluze pak omezila výrobu i další automobilka Volkswagen. Krize se dotkla taktéž i německé zdravotnické společnost Freseniues, která musela zrušit plánovanou joint venture s několika ruskými firmami. Podle Německo-ruské obchodní komory již více jak třetina německých společností operujících v Rusku hodlá zrušit naplánované investiční projekty. Velice málo firem však plánuje úplný odchod ze země.

Dosah sankcí: Visa a Mastercard končí s podporou služeb na Krymu

Samotný dopad na Rusko je však mnohem širší. Ruská ekonomika je totiž daleko závislejší na německém zboží a investicích, než je tomu naopak. Oslabený rubl, propad cen ropy a účinky uvalených sankcí. To jsou hlavní důvody, proč většina ekonomů a analytiků počítá s recesí ruské ekonomiky během příštího roku, zatímco v Německu se očekává 1 % ekonomický růst.

Jisté je, že problémy Ruska taktéž přispěly k celkovému zpomalení německé ekonomiky. Do října letošního roku klesl německý vývoz do Ruska meziročně o 22 %. Deset procent všech německých exportních společností se zaměřuje právě na tuto ekonomiku. Výpadek jejich vývozu proto negativně ovlivnil letošní vývoj hrubého domácího produktu Spolkové republiky stejně jako její výhled do budoucna.

Rakouský kancléř Faymann nechce tvrdší sankce EU vůči Rusku

Nejistota německo-ruských obchodních vztahů se začíná postupně projevovat i ve výměnách názorů mezi politickými a diplomatickými elitami. Gró problému tkví v tom, jak dále formovat vztahy s Moskvou. Minulý týden vyjádřil vícekancléř Sigmar Gabriel společně s ministrem zahraničních věcí Frank-Walterem Steinmeierem (oba sociální demokrati) obavy ohledně toho, zda sankce příliš nebrzdí už tak strádající ruskou ekonomiku. Ve svém vyjádření se nakonec postavili proti jejich dalšímu zpřísnění.

Obchodní skupiny, které běžně podporují kancléřku Merkelovou, se tentokrát postavily za názor obou sociálních demokratů. Jejich zástupci také varovali před používání ekonomických donucovacích prostředků, jakožto způsobu dosažení kompromisu s ruským prezidentem Putinem. „Sankce nejsou tím správným způsobem řešení politické krize“, řekl pro server CNBC Eckhard Cordes, předseda německého Východního ekonomického výboru. Dle jeho názoru „Západ nemůže mít zájem na další destabilizaci ruské ekonomiky a politiky.“

Obama podepsal sankce proti Rusku, využít jich nechce

Výčet strádajících německých společností dále pokračuje. Akcie farmaceutické společnosti Stada se od června propadly o více jak čtvrtinu s tím, jak její ruské maloobchodní tržby spadly o 19 %. Obchodní řetězec Metro byl nucen pozdržet zápis své ruské větve na londýnské burze, čímž tak přišel o finanční zdroje potřebné k další expanzi. Otto, katalogová obchodní společnost, pak musela ruským zákazníkům zvýšit ceny, aby si vykompenzovala propad rublu.

Celkovou náladu jasně popisuje obchodník, který už více jak deset let působí na ruském trhu a který si nepřál býti jmenován. Ten uvedl pro server CNBC, že „Němci chtějí v Rusku nadále působit, ale všichni mají strach z toho, jak se bude dál vyvíjet už teď dost nestálý ruský trh.“

RUSKÁ KRIZE na Roklen24

I přes převládající strach a nervozitu se ale nejdou i ty společnosti, které nadále v Rusku podnikají. Některé z nich dokonce i expandují. Jako příklad může být firma Schaeffler, jež vyrábí kuličková ložiska a další potřeby pro automobilový průmysl. Ta předminulý měsíc otevřela v Uljanovsku svou první ruskou továrnu.

Nutno podotknout, že veškerá omezení nepochází pouze ze strany západních mocností. Allianz, největší německá pojišťovací společnost, přestala v Rusku minulý rok prodávat automobilové pojištění poté, co byla schválena změna v zákoně, která umožňovala zákazníkům odvolat se u místního soudu v případě neuspokojení pojistné žádosti. Tyto soudy pak často vynášely rozsudky, aniž by upozornily pojistitele o tom, že byla vznesena jakákoliv stížnost.

Kanada zavádí nové sankce vůči Rusku, dotknou se i těžby ropy

Souhrnná data Německo-ruské obchodní komory ukazují, že zhruba 3 % společností doposud působících v Rusku se hodlá kompletně stáhnout ze země. 41 % firem pak plánuje dočasné omezení investic do svých ruských poboček, zatímco 36 % chce kompletně zmrazit všechny investice, dokud se situace neuklidní. Zhruba třetina všech společností pak také plánuje propouštění.

Je tedy jasné, že sankce nepoškozují pouze Rusko, ale mají vliv i na ostatní země. Všechny zmiňované společnosti si přejí co nejrychlejší uklidnění situace, aby mohly opět plně fungovat i na východě. Bohužel, výhledově se zřejmě žádné zlepšení konat nebude. Naopak se očekává ještě další zpřísnění uvalených sankcí s tím, jak se postupně blíží jejich roční výročí.

Medveděv: Sankce Rusko připravily o desítky miliard dolarů

Newsletter