S&P nevarovala před hypoteční krizí. Zaplatí 1,4 mld. dolarů

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů (33,6 miliardy Kč) za to, jak hodnotila před finanční krizí let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to dnes společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.     

McGraw Hill a S&P zaplatí 687,5 milionu USD federálnímu ministerstvu spravedlnosti a stejnou sumu také 19 státům a federálnímu distriktu, kde leží hlavní město Washington. Mimosoudní dohoda ale podle médií neobsahuje žádné zjištění, že by agentura nebo její mateřská firma porušily zákony.     

Ministerstvo spravedlnosti podalo na ratingovou agenturu před dvěma lety civilní žalobu, v níž ji obvinilo, že příliš příznivým hodnocením hypotečních cenných papírů v letech 2004 až 2007 selhala ve svém úkolu varovat investory před možností úplného zhroucení amerického trhu rezidenčních nemovitostí. Agentura nadhodnocováním ratingů hypotečních balíků údajně poškodila jejich kupce, aby od emitentů těchto aktiv získala příjmy z poplatků.     

Trh nemovitostí se po dlouhém boomu začal v roce 2006 hroutit, což srazilo hodnoty hypotečních aktiv prudce dolů a následně vyvolalo hlubokou finanční krizi.

Newsletter