S&P srazila rating NWR hlouběji do spekulativního pásma, výhled na jeho udržení negativní

Ratingová agentura Standard & Poor’s včera snížila dlouhodobé úvěrové hodnocení závazků NWR z „CCC“ na „CC“, výhled na udržení ratingu stanovila negativní. Jedná se o reakci na oznámený plán restrukturalizace dluhu společnosti, který je pro držitele dluhopisů nevýhodný, uvedla agentura.

„Slabá“ likviditní pozice NWR, zhoršená nepříznivými podmínkami na uhelném trhu, znamená, že společnost pravděpodobně vyčerpá svou hotovost již ve druhé polovině letošního roku, domnívá se S&P.

Současný rating společnosti zůstává hluboko ve spekulativním pásmu a hraničí s „velmi vysokou pravděpodobností selhání“. „Negativní výhled odráží pravděpodobnost downgradu na stupeň ‚selective default‘ v nadcházejících měsících, pokud držitelé dluhopisů přijmou nabízené podmínky restrukturalizace či pokud NWR nedodrží příští splátky kupónů,“ napsala S&P ve zprávě.

NWR oznámila restrukturalizaci kapitálu, sníží dluh a naředí akciová práva. Akcie se podívaly pod 10 Kč

Agentura současně snížila rating seniorních zajištěných dluhopisů vydaných v objemu 500 mil. EUR z „CCC“ na „CC“, dále pak hodnocení nezajištěného dluhu emitovaného v objemu 275 mil. EUR a to na stupeň „C“ z „CC“.

NWR v pondělí oznámila, že se s držiteli svých dluhopisů a hlavním akcionářem, skupinou BXR Mining dohodla na klíčových podmínkách očekávané restrukturalizace kapitálu. V rámci ní dojde ke snížení stávajícího dluhu z 775 mil. EUR na 450 mil. EUR cestou odkupu existujících dluhopisů a emisí nových dluhových instrumentů, mimo jiné i bondů převoditelných na akcie, plyne z oficiální zprávy NWR. Společnost také emituje nová akciová práva a od akcionářů a věřitelů získá až 185 mil. EUR dodatečného kapitálu.

Jelínek: Restrukturalizace do 25. června…

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek včera uvedl, že akcionáři, kteří se nezúčastní plánované emise akciových práv, budou pravděpodobně čelit „velmi významnému“ naředění svých podílů. Po dokončení restrukturalizace by celkový dluh firmy měl činit 535 mil. EUR a dodatečná likvidita 95 mil. EUR, uvedl na konferenčním hovoru. Transakce by měla být ideálně dokončena do 25. června, dodal.

Jelínek řekl, že NWR nemá vysoká očekávání ohledně oživení trhu s energetickým uhlím, zotavení ale předpokládá u cen uhlí koksovatelného.

Newsletter