Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Spadne z investic do zlata rez?

Investicím do zlata se v posledních letech vůbec nedařilo. To uznává i nejzarytější fanoušek žlutého kovu, který byl v různých momentech historie považován za měřítko hodnoty a synonymum bohatství. Od svých tržních maxim na konci léta 2011 se propadla cena zlata v dolarovém vyjádření o plných 37 %. Čeští investoři sice díky posílení dolaru oproti koruně ztratili „jen“ 16 % své investice do zlata – i tak ale jde o velmi špatný výsledek, zvláště když si tato čísla porovnáme ke zhodnocení amerického indexu S&P 500, který během té doby posílil o plných 80 %. Zlato zkrátka na světových trzích v posledních letech vůbec netáhlo, na rozdíl od toho, co se nám snaží namluvit někteří obchodníci s fyzickým zlatem.  

Znamená to, že bychom neměli vsadit všechno na „zlatou“ kartu? Ano. S takto velkým propadem cen by bylo těžké tvrdit, že je to jinak. Vývoj v posledních letech ukazuje, že nelze spoléhat na tvrzení o tom, že zlato má tendenci uchovávat si svou hodnotu. Přinejmenším krátkodobě toto tvrzení neplatí.

Znamená to ale, že bychom měli předem vyloučit jakékoli zlaté investice? V tomto článku si ukážeme, že existují dobré důvody, proč stojí za to zvážit v tomto roce umístění části portfolia do investic navázaných na zlato.   

V posledním roce zlato v dolarovém vyjádření opět klesalo, avšak část poklesu byla způsobena posilováním amerického dolaru oproti dalším měnám. Když se podíváme na cenu zlata v eurech (graf naleznete v příloze článku) nebo v korunách, naskytne se nám příznivější obrázek v posledních měsících. Postupně totiž polevují trendy, které vedly k poklesu ceny zlata v posledních letech. Trh v dnešní době zaznamenává obnovený zájem indických investorů, mezi kterými byla v posledních letech poptávka značně utlumena kvůli zavedení dovozní daně na zlato. Centrální banky vyspělých zemí světa se zároveň snaží bojovat proti deflačním tendencím, které od zlata v posledních letech odradily mnoho investorů.

Z hlediska technické analýzy se dnes zlato pohybuje na hladině supportu, kde je alespoň krátkodobě pravděpodobnější pohyb směrem nahoru. I to může přimět investory k novým nákupům, které by vedly k obnovenému růstu jeho ceny. Někteří investoři považují propad cen zlata v posledních letech jen za silnou korekci v rámci dlouhodobého býčího trendu od roku 2001. Jak se můžete přesvědčit na přiloženém grafu, taková úvaha může vést k přesvědčení o tom, že zlato je dnes podhodnocené.     

Především však může být zlato vítanou alternativou ve chvíli, kdy se trh pohybuje na svých maximech a kdy jsou vyhlídky na kapitálové zisky v příštích měsících obklopené velkou nejistotou. Více a více investorů a analytiků se v posledních týdnech přiklání na stranu akciových medvědů. Svým posledním vyjádřením se mezi ně zařadil i hlavní ekonom HSBC. Fyzické zlato a akcie těžařských firem, orientovaných na vzácné kovy, může v takové době poskytnout útočiště pro investory, kteří se obávají burzovních turbulencí, protože jejich cenový vývoj je negativně korelovaný s výnosy trhu.

Investorům, kteří by do svého portfolia rádi zařadili expozici na ceny žlutého kovu, se nabízí hned několik možností. Můžou investovat například do fyzického kovu, což je v České republice poměrně populární forma investování. Zároveň jde ale o méně likvidní možnost, než jsou investice na burze. Mezi likvidnější formy patří investice do „zlatých akcií“, tedy firem, které těží zlato a často také další vzácné kovy, nebo do ETF, které představují balíček takových akcií. Další možností je investování do akcií pomocí finančních derivátů – např. skrze futures kontrakty navázané na ceny zlata.

Existují však také burzovně obchodované fondy (ETF), které drží přímo fyzické zlato a které tak představují možnost přímo se podílet na vývoji ceny zlata bez nutnosti ovládat obchodování s finančními deriváty nebo držby zlatých mincí v bance nebo sejfu. Mohou tak nabídnout větší likviditu a nižší transakční náklady než přímá držba fyzického zlata. Někteří však varují, že kontrola nad skutečnou výší zlatých rezerv, které tyto fondy drží, nemusí být dostatečně důvěryhodná a že své investory mohou nemile překvapit.

Je také potřeba rozlišovat mezi investicí do samotného zlata a investicí do důlních společností. Akcie těžařských firem jsou mnohem volatilnější než ceny zlata samotného a mohou tak krátkodobě přinést výrazně vyšší ztráty nebo zisky.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter