Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Špatná aukce a podpis voleb. Co potřebujeme k dluhopisové rally?

Zdroj: Depositphotos

V současném ekonomickém prostředí se aukce státních dluhopisů nedělají až tak snad snadno. Resp. dělají, ale s horšími výsledky, jako měla ta včerejší tříletého amerického instrumentu.

Tail nebo vyšší poptávaný výnosy oproti předaukci, slabší poptávka ve všech směrech. od bod-to-cover pomětu až po rezidenty a nerezidenty. Dopad aukce však nebyl nijak zásadní.

Obchodování nebude před středečním zveřejněním americké inflace a rozhodnutím Fedu zas tak divoké. Sledovat budeme meziměsíční hodnoty inflace. Trh u jádrové očekává 0,3 %. Cokoliv pod bude mít větší pravděpodobnost poklesu výnosů a naopak. U Fedu bude tradičně ostře sledovaný dot plot graf a to, zda se letos ukáže posun mediánu letošního výhledu sazeb o 50 bodů ze současných 75. A já k tomu přidám ještě otázku, jaký by to mohlo mít dopad na výhled pro příští rok.

Včera se největší akce odehrála v Evropě. Šlo především o Francii, kde jsou tématem číslo jedna předčasné volby. Spread mezi výnosem desetiletého francouzského výnosu a německého o stejné splatnosti se dostal nad 56 bodů, což jsou nejvyšší hodnoty od konce prosince.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Evropské bondy dost možná čeká divočejší letní obchodování, kde roli sehraje právě politika. U těch amerických bude vliv politiky patrnější s blížícími se prezidentskými volbami. Do té doby budou ve středu pozornosti data z trhu práce a inflace, tedy oba mandáty centrální banky.

K výraznější rally na dluhopisech potřebujeme horší ekonomická data, k výprodeji naopak lepší, případně jiný spouišteč mající dočinění s emisní činností nebo výprodejem od specifického investora. Kolega Dušan Vaškovic mluví často o Japonsku. Já jsem vůči tomu aktuálně skeptičtější, nejen s ohledem na předpokládaný vývoj japonské měnové politiky. Tam budeme vědět více v pátek ráno.

Predikce jsou nastavené na stabilitu japonských sazeb a možnou debatu o snížení tempa nákupů státních dluhopisů. S ohledem na americkou inflaci, Fed a Bank of Japan by tak i japonský trh mohl být zajímavý. Zejména víme-li, že se desetiletý výnos pohybuje nad hranicí 1 % v režimu flexibilního cílení výnosové křivky. Tento týden by tak mohl ukázat, zda je japonské cílení křivky opravdu „mrtvé“, jak někteří tvrdí.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView, X, LiveSquawk, FT, Fed, Bank of Japan

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter