Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do lehkého zisku pod 1,0660 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Špatné počasí v USA a na trzích

Ceny obilovin rostou, skupinu vede nejvíce kukuřice. Tento nárůst představuje oživení po pondělních minimech vyvolaných obchodní válkou. Růst je způsoben opožděným setím ve Spojených státech a krytím krátkých pozic. Negativní vliv na poptávku po těchto komoditách může mít v budoucnu epidemie prasečí horečky v Číně.

Projev prezidenta Trumpa o vyhlídkách na dosažení obchodní dohody v červnu a velmi pomalý postup setí ve Spojených státech společně spustily dlouho očekávaný nástup krytí krátkých pozic ze strany fondů. Ty drží rekordní objem krátkých pozic v odvětví. 

Během jarního setí poskytuje americké ministerstvo zemědělství trhu každý týden v pondělí ve 20:00 GMT informace o aktuální situaci. Nejnovější údaje zdůrazňují dopad dlouhodobých dešťů na americkém středozápadě. Řada polí je zaplavená, takže farmáři nemohou řádně osít a osázet. Zatím bylo vyseto jen 30 % objemu kukuřice. To je nejpomalejší tempo od roku 2013 a znamená 66% pokles oproti pětiletému průměru. Výsev sojových bobů má za sebou nejhorší začátek za posledních šest let, ale sušší počasí by mohlo vyvolat rychlý pokrok při setí.

V tuto chvíli je největší dopad na kukuřici a vzhledem k tomu, že čas na výsev je jen několik týdnů, roste nebezpečí, že výnos kukuřice bude nižší, než se předpokládá. Sojové boby zatím dostaly zásah kvůli negativním zprávám o poptávce, které ovlivnily cenu.

Obchodní válka způsobila pokles poptávky z Číny, přičemž ta se jen těžko zotaví, protože epidemie africké prasečí horečky v Číně zřejmě způsobí dramatický pokles počtu chovných zvířat. Navíc zpoždění výsevu kukuřice možná farmáře přesvědčí, aby vysázeli pozdní sojové boby. To znamená, že s výjimkou technického krytí krátkých pozic je možné, že sojové boby budou mít problém dosáhnout významnějšího zlepšení. Obilí na Chicagské obchodní komoře (CBOT) chce v prosinci 2019 dosáhnout staré konsolidace v oblasti mezi 3,95 a 4,05 USD/bušl.

Sojové boby na CBOT, které v pondělí spadly na desetileté minimum, budou zřejmě i nadále čelit problémům kvůli riziku rostoucí nabídky způsobené změnou výsadby a současně snížené poptávce. První zásadní výzvou bude pravděpodobně úroveň 8,74 USD/bušl, což představuje 38,2% korekci vyvolanou odprodejem mezi únorem a květnem.

Autorem textu Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter