Špatné zprávy z ekonomiky zatlačily na DAX, pražskému PX přivodila ztrátu Erste

Německé akcie v úterý poklesly o 1,21 % poté, co Německo zveřejnilo index ZEW. Důvěra německých investorů v německou ekonomiku se v jeho podání v srpnu výrazně zhoršila z červencových 27,1 bodu na třetinu hodnoty. ZEW (viz galerie) propadl poosmé v řadě a je nejníž od prosince 2012. Institut uvedl, že pokles sentimentu byl spojen s pokračujícím geopolitickým napětím.

Důvěra německých podnikatelů v ekonomiku dostává zabrat. ZEW viní politické konflikty

Reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Německý Henkel poklesl o více než 5 % a akcie utrpěly největší ztráty na německém DAX indexu poté, co společnost varovala akcionáře, že předpokládá „eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu“ a „eskalaci politické vřavy na Blízkém východě“. Ze ztrácejícího indexu DAX, pouze tři německé společnosti byly dnes růstové, a to Commerzbank +1,7 %, Adidas +0,99 % a Allianz +0,24 %. Stoxx Europe 600 poklesl o 0,2 % na 328 bodů.

Krize na Ukrajině vrátila investory zpět do nejistoty, která by se měla projevit i do poklesu německého exportu do Ruska. Další eskalace krize by mohla skutečně poškodit ekonomiku.

Nedařilo se ani dalším trhům, kdy například francouzský CAC 40 poklesl o 0,9 % a skončil na 4162 bodech. Britský FTSE 100 to v závěru dotáhl na červenou nulu.

OTP čeká vyšší ztrátu v Maďarsku, Raiffeisen a Erste čísla potvrzují. Akcie padají

Bankovní sektor v regionu se dnes ocitl pod tlakem. Důvodem je připomenutí ztrát promlouvajících do letošního hospodaření rakouských Raiffeisen Bank International i Erste a maďarské OTP. Ty souvisí s vládou nařízeným odškodněním klientů v kauze nízkoúročených úvěrů v západních měnách. Zatímco Erste propadla o 3,3 % blíž hranici 520 Kč, Raiffeisen ve Vídni ztratila procento a OTP na maďarském trhu odepisuje více než 2 %.

Na pražské burze -0,79 % se dnes celkově nedařilo. Po mírně pozitivních číslech přidal ČEZ 0,29 %, naopak nedařilo se finančnímu sektoru, kde kromě Erste ztrácela i Komerční banka -0,8 %, v poklesu pokračovala i rakouská pojišťovna VIG -0,09 %. Defenzivní tituly se vyvíjely nevýrazně, znojemský producent netkaných textilií Pegas poklesl o 0,18 % a Philip Morris zakončil na nule, zatímco Fortuna zaznamenala mírně ztráty -0,16 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter