Špinavá energie přebírá vedení

Zdroj: Shutterstock

Náš koš zelené transformace se od počátku roku propadl o 1 %. Firmy v tomto odvětví rozšiřují své podnikání díky úvěrovému financování a nízké ceně kapitálu, a tak se na jejich výsledcích negativně podepisují rostoucí úrokové sazby. Dále pohovoříme o potřebě ropného a plynárenského průmyslu, který letos posílil o 21 %, v průběhu přechodu k ekonomice s menší uhlíkovou stopou a o tom, že nedostatečné investice z posledních let a nízká návratnost kapitálu v energetice povedou ke zvýšení cen ropy a zemního plynu. A nakonec se podíváme na elektromobily – v pondělí totiž trh zaskočily očekávané výnosy společnosti NIO.

Rostoucí úrokové sazby nemají stejný dopad ve všech odvětvích. Pokračující vzestup výnosů 10letých amerických dluhopisů zasadil v posledních 14 dnech velkou ránu zejména akciím firem spojených se zelenou transformací. Ty sice počátkem roku během necelých dvou týdnů posílily o 15 %, ale podnikání ve fyzickém světě vyžaduje značný kapitál a jeho rostoucí cena se přímo odráží na dostupných příležitostech i celkové výdělečnosti. Kombinace vysokých nároků na úvěrové financování s nadsazenou hodnotou akcií dala vzniknout segmentu extrémně citlivému na výši úrokových sazeb.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Zatímco náš koš zelené transformace se od počátku roku propadl o 1 %, index MSCI World Energy tvořený tradičním ropným a plynárenským průmyslem a jeho servisními a dodavatelskými společnostmi za stejnou dobu o 21 % posílil. To není jen obrat o 180° oproti loňsku, ale i možná předzvěst toho, co dál očekávat. Vlády možná dávají průmyslu a investorům pobídky s cílem podpořit obnovitelnou energii, ale přechod k ní není možný bez toho, aby ropný a plynárenský průmysl zajistil vše potřebné pro efektivní pokrytí základních energetických potřeb (zejména zemní plyn). Ropný průmysl bude pro naši společnost nezbytností po celou dobu přechodu k elektromobilům a průmyslu s menší uhlíkovou stopou. Současným trendem v oblasti ESG je zvyšování ceny kapitálu pro firmy, které se podílejí na těžbě surovin, jako je ropa či plyn, což je sice chvályhodné, ale pro ně to bude znamenat vyšší náklady a horší přístup ke kapitálu, a tedy další omezení na straně nabídky. Hezký příkladem tohoto jevu je společnost ExxonMobil, kde je už šest fiskálních let po sobě návratnost investovaného kapitálu nižší než cena kapitálu. To mohlo fungovat s nižšími úrokovými sazbami, ale pokud se sazby náhle zvýší a zároveň díky stimulům poroste poptávka, stoupnou zároveň drasticky ceny energií a nejspíš i tempo růstu špinavé energie.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Elektromobily a jejich omezení

Nedílnou součástí zelené transformace jsou elektromobily. Generální ředitel společnosti Volvo poskytl Bloomberg TV zajímavý rozhovor, kde zodpověděl všechny kritické otázky ohledně baterií, nových prodejních modelů, jejich dopadů na prodejce automobilů apod. Pokud vás elektromobily zajímají, určitě stojí za zhlédnutí. Kromě komentářů šéfa Volva je třeba zmínit také současné dění v elektromobilitě. V poslední době se totiž postoj trhů k elektrickým dopravním prostředkům poněkud zhoršil a pondělí přineslo další zklamání. Čínský výrobce elektromobilů NIO oznámil nižší očekávané výnosy, protože se musí na domácím trhu potýkat se zvýšenou konkurencí. V této kategorii zatím stále vede Tesla, ale už v loňském roce jsme viděli, že ji ostatní začínají dotahovat. V Evropě začíná její místo na špici přebírat VW spolu s dalšími značkami, a to i navzdory tomu, že trh s elektromobilitou rychle roste a starý kontinent se stává největším elektromobilovým trhem světa. Rok 2021 bude podle nás pro Teslu klíčový. Nejoptimističtější investoři patrně přecenili její výhody, což se jasně ukáže v nadcházejících měsících při registracích osobních vozů v Evropě.

Všichni si uvědomují, že je výroba elektromobilů omezena dostupností baterií a dalších součástek, jako jsou například nedostatkové mikroprocesory, ale mnohým nedochází, že opravdovým omezením může být nakonec kapacita energetické sítě. S rostoucím počtem tepelných výměníků a elektromobilů jsou na ni kladeny čím dál vyšší nároky a zejména lokální transformátory se mohou začít přehřívat. Mnohé země předpokládají, že než bude společnost na zelenou transformaci připravená, je třeba do energetické sítě ještě hodně investovat. A pokud nechceme, aby se zelená transformace zasekla na půli cesty, musejí tyto investice a navýšení kapacit přijít dřív, než si je poptávka vynutí, a nikoli na to opožděně reagovat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter