Spustí Fed další pád cen ropy?

Dnes se dozvíme, zda americká centrální banka přistoupí k prvnímu kroku úrokové normalizace, či nikoliv. Akce tohoto typu nepochybně ovlivní všechny světové trhy, od těch akciových, derivátových, dluhopisových až po ty komoditní. V rámci poslední zmiňované třídy aktiv by na případný úrokový „hike“ měla zareagovat především ropa.

Černé zlato si prochází dlouhodobě klesajícím trendem, který byl narušen pouze párkrát. Jak Brent, tak i WTI dnes odepisují více jak 1 %, aby se tak propadly ještě hlouběji pod hranici 50 dolarů za barel. V případě americké WTI jsou analytici přesvědčeni, že prozatímního pomyslného dna bylo dosaženo v srpnu, kdy si cena sáhla až na 37,75 dolarů. V rámci budoucích očekávání se tak spekuluje, zda se texaské černé zlato propadne ještě hlouběji, či nikoliv.

„Nedávná price action ropy WTI stále naznačuje, že možný zvrat se stále vyvíjí,“ jsou přesvědčeni analytici banky Citigtioup. Právě oni si dlouhodobě udržují „býčí“ sentiment a věří tak v blízký odraz směrem vzhůru.

Jejich očekávání však může zmařit Federální rezervní systém, pokud dnes opravdu přistoupí ke zvýšení svých sazeb. Takový krok by totiž pravděpodobně posílil americký dolar, vinou čehož by se zdražil vývoz americké WTI. To by pak patrně nejvíce pocítily ty rozvíjející se trhy, které jsou na dovozu ropy zcela závislé.

Před možným propadem varuje i banka Goldman Sachs. Její analytický tým dokonce predikuje, že se nízké ceny na současných úrovních udrží dalších patnáct let. Průměrná cena WTI by se pak měla pohybovat kolem 50 dolarů za barel, ovšem existuje i téměř 50% šance, že se vinou dalšího propadu dostane až na 20 dolarů.

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Newsletter