Stabilita dánské koruny nemusí být výhra

Klíčové body

  • Dánská centrální banka minulý čtvrtek shodně s ECB snížila sazby o 25 bazických bodů.
  • Dánská koruna je navázaná na euro, kurzovou stabilitu centrální banka zajišťuje monetární politikou a devizovými intervencemi.
  • Dolar včera nabíral zisky. Posílil pod 1,0750 EURUSD a je vůči euru nejsilnější od začátku května.
Zdroj: Depositphotos

Dánská centrální banka minulý týden poprvé od roku 2021 snížila úroky. Shodně s evropskými klesly sazby o 25 bazických bodů. Propojenost dánské koruny s eurem sice může přinášet dánské ekonomice řadu výhod, Dánové se tím však částečně vzdávají své nezávislé monetární politiky.

Dánská centrální banka minulý čtvrtek snížila sazby o 25 bazických bodů. Zrcadlila tím kroky Evropské centrální banky, která se rozhodla k rozvolnění měnových podmínek. Monetární politika v Dánsku je závislá na té v eurozóně a rozhodování nezávisí pouze na dánských datech. Je to z toho důvodu, že na dánské koruně je od roku 1999 zavedená měnová parita s eurem. Ta byla stanovena na hodnotu 7,460 EURDKK (zaokrouhleno na tři desetinná místa), s fluktuačním pásmem ± 2,25 %. V reálu se ale dánská měna od začátku tisíciletí pohybuje mezi 7,430 a 7,480 korun za euro, což je mnohem užší rozpětí.

V posledním roce se dánská koruna drží v těsné blízkosti výše zmíněné úrovně 7,460 EURDKK, s čímž dánské centrální bance pomáhá i výše zmíněné napodobování kroků ECB. Ke „kopírování“ se centrální banka uchylovala i během období utahování měnových podmínek od léta 2022 do podzimu 2023, přestože velikost jednotlivých „schodů“ (objem zvýšení sazeb) nebyl vždy stejný jako u ECB. Mezi další nástroj umožňující udržovat kurz na té správné úrovni patří i devizové intervence. To není aktuálním tématem, jelikož k těm se banka naposledy uchýlila v lednu 2023. Dánská centrální banka od ledna 2022 do ledna 2023 (včetně) nakupovala eura a prodávala koruny v celkovém objemu 68 miliard dánských korun. Tehdy dánská měna na intervence reagovala oslabováním a posunula se z 7,436 směrem ke kýženým 7,460 EURDKK, kde se drží dodnes.

Spjatost dánské měny s eurem eliminuje jakékoliv výrazné pohyby nahoru nebo dolů na tomto měnovém páru. Přestože dánská koruna se chová „standardně“ v porovnání s jinou, například s americkým dolarem, logicky měnový pár USDDKK téměř stoprocentně inverzně koreluje s EURUSD. Vlivem této korelace se tudíž na koruně nedočkáme neočekávaných překvapení příchodem dánských dat.

Přestože svou volbou navázanosti na eurozónu může Dánsko využívat některé výhody typu minimalizace kurzového rizika a usnadnění mezinárodního obchodu, plynou z toho závazku i nevýhody. Tím je například závislost monetární politiky na jiném regionu. V praxi to znamená, že zvyšující se dánská inflace na přelomu 2021 a 2022 si možná vyžadovala dřívější zvýšení sazeb (které byly tehdy v Dánsku ještě negativní), ale dánská centrální banka vyčkávala s prvním zvýšením na tu evropskou. Dřívější utahování ekonomiky mohlo teoreticky zabránit tomu, aby se meziroční inflace dostala přes 10 %. Naopak meziroční cenová hladina se v Dánsku od loňského podzimu pohybovala v rozmezí 0,1 až 1,2 % (výjimkou jsou tedy včera zveřejněná květnová čísla, kdy inflace poskočila na 2,2 %, ale stále se nejedná o nic dramatického), což jsou úrovně, na kterých hrozí riziko zbytečného přiškrcení ekonomické aktivity. V tomto případě mohli teoreticky sazby klesnout mnohem dříve. Dánská centrální banka tedy kvůli stabilitě kurzu musí někdy obětovat cenovou stabilitu.

Největším vítězem na devizových trzích byly včera zelené bankovky. Dolarové rally odstartovala ještě v pátek čísla z amerického trhu práce. Dále dolaru pomohla eurová strana kvůli politice v Evropě, konkrétně kvůli rozpuštění parlamentu a vyhlášení předčasných voleb ve Francii. Dolar posílil z 1,0900 pod 1,0750 EURUSD a stáhnul s sebou i měny regionu. Koruna oslabila vůči euru nad 24,65 EURCZK a vůči sílícímu dolaru až ke 23,00 USDCZK. Od pátečního dopoledne dolar oproti české koruně posílil o více než 2 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0767 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0713 do 1,0797 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,88 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,57 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,77 do 23,05 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter