Po minulém týdnu měnověpolitických rozhodnutí na globální úrovni nás v tom aktuálním čekal evropský píseček. Směřování české, britské a maďarské měnové politiky není ale o nic méně zajímavé. Maďarská centrální banka opět snížila jednu ze svých sazeb, Naopak ČNB opět ponechala sazby na stejné úrovni. Bank of England bude rozhodovat o utažení ekonomiky dnes ve 13 hodin. Ohledně zvýšení sazeb se nemůžeme ptát „jestli?“, ale spíše „o kolik?“ vzhledem k výsledkům včerejších inflačních čísel.
Není žádným překvapením, že ČNB ponechala hlavní úrokovou sazbu na 7 %. Úroveň je stále stejná od té doby, co byl exguvernér Rusnok nahrazen Alešem Michlem. Ten na tiskové konferenci zhodnotil současnou úroveň sazeb za dostačující ke tlumení poptávkových tlaků. Rozdílem oproti minulém zasedání byl návrat poměru hlasů pěti (k zachování stability) ku dvěma (ke zvýšení sazeb o 25 bodů). Koruna se poslední týden pohybovala do strany v pásmu 23,75 až 23,85 EURCZK. Během tiskové konference ČNB koruna mírně zpevnila a dostala se pod hranici 23,75 za euro.
Důvodem byla Michlova jestřábí rétorika. Guvernér zpochybnil jarní prognózu ČNB, dle které by se mělo začít uvolňování už v podzimních měsících. Zároveň nastínil, že na srpnovém zasedání se bude pouze debatovat ohledně ponechání stability, či zvýšení sazeb. Debata o snižování sazeb je vyloučena, i přestože je dezinflace výraznější, než ČNB očekávala. Zároveň Michl zopakoval (tak jako už v minulosti mnohokrát), že česká centrální banka je připravena intervenovat proti nadměrným výkyvům kurzu české koruny. Dalším cílem je pro korunu úroveň 23,70 EURCZK. Nicméně nedá se očekávat, že by toto posílení koruny bylo dlouhodobé. V širším časovém horizontu se očekává spíše oslabení domácí měny.
Maďarská centrální banka v úterý ponechala hlavní a depozitní úrokovou sazbu beze změny. Zajištěnou zápůjční sazbu však snížila o celý procentní bod, stejně jako v květnu, na 18,5 % dle očekávání. I přes to, že banka tento krok zdůvodnila současnou dezinflací, tisková zpráva se nesla v docela jestřábím tónu. Forint posílil z 374 za euro, postupně k 372 EURHUF a včera i k 370 EURHUF. Tato hranice zatím odolává.
Bank of England by dle tržního konsensu měla dnes zvýšit sazby o 25 bazických bodů. Nicméně včerejší čísla květnové inflace nedopadla dle očekávání a vytvořila prostor k potencionálnímu vyššímu utahování. Meziroční inflace v květnu zůstala na hodnotě 8,7 %, přestože byl očekáván pokles na 8,4 %. Jádrová složka inflace dokonce vzrostla z 6,8 % na 7,1 %, přestože se očekávala stagnace. Zvýšila se tedy pravděpodobnost, že by utažení mohlo být rovnou o 50 bodů. Aktuálně je vrchol sazeb tohoto cyklu naceněn na 6% úrovni. S vyšší inflací výnosy dluhopisů vzrostly. Například výnos dvouleté obligace včera byl nad úrovní 5,1 % – nejvyšší od roku 2008. V případě, že se Bank of England rozhodne zvýšit sazby o polovinu procentního bodu, můžeme očekávat výrazné posílení libry.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0986 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0870 do 1,0995 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,68 ž 23,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,59 do 21,86 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME