Standard & Poor’s srazila rating Erste, Raiffeisen a UniCredit kvůli zatažení do záchrany Hypo Alpe

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s snížila úvěrové ratingy tří systémově důležitých rakouských bank Raiffeisen Zentralbank Österreich, Erste Group a UniCredit Bank Austria. Reagovala tím na nový zákon, který umožnil zapojit do sanace zestátněné banky Hypo Alpe Adria její věřitele, a podle agentury tím zpochybnil předpoklad bezvýhradné státní podpory velkým bankám. Erste Group vlastní Českou spořitelnu a na českém trhu působí také dceřiná firma Raiffesen. Konkurenční agentura Moody‘s kvůli situaci v Maďarsku smetla rating maďarské divize Erste.

“Tento nový zákon podle našeho názoru snižuje předvídatelnost mimořádné státní podpory pro systémově důležité banky…víc, než jsme dosud předpokládali,“ uvedla S&P ve zprávě.

Rakouský parlament na konci července přijal zákon, jímž v rámci sanace Hypo Alpe Adria anuloval závazky této banky vůči vlastníkům jejích podřízených dluhopisů. Učinil tak navzdory tomu, že za závazky Hypo Alpe se zaručila spolková země Korutany. Toto rozhodnutí podle S&P naznačuje, že přístup státu k podpoře systémově důležitých bank začal kolísat.

S&P srazila úvěrové ratingy Erste a Raiffeisen o jeden stupeň na „A-/A-2“ z dosavadní úrovně „A/A-1“. Rating dlouhodobých závazků UniCredit Bank Austria pak agentura zhoršila na „BBB+“ ze stupně „A-„, u krátkodobých závazků jej potvrdila na hodnotě „A-2“.

Výhled ratingů všech tří bank označila agentura za negativní, což znamená, že je připravena k jejich dalšímu zhoršení. „Negativní výhled ratingu těchto tří bank odráží náš názor, že pravděpodobnost státní podpory by se mohla dál snížit,“ uvedla S&P.

Maďarská Erste je málo odolná vůči zásahům vlády, říká Moody’s a snižuje rating

Newsletter