Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Startuje carsharingová služba SmileCar. Nechte auto vydělávat

Firma SmileCar spouští na českém trhu platformu pro vzájemné sdílení aut, tzv. peer-to-peer carsharing. Jednoduchá aplikace umožňuje lidem poptávat auta pro krátkodobý pronájem nebo svoje auto naopak pronajmout lidem v jejich okolí. Služba zefektivní využívání vozového parku v České republice. SmileCar je dceřinou firmou dopravce LEO Express.

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých 23 hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,“ uvedl Jan Charouz, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar.

SmileCar, jednoduchá a intuitivní aplikace pro chytré telefony, tablety i počítače, propojuje majitele aut s těmi, kdo auto zrovna potřebují. Majitelé v aplikaci během chvíle vytvoří profil svého vozu, stanoví cenu, za kterou ho chtějí pronajímat, a vyberou dny, kdy je k dispozici. Následně se vůz zobrazí zájemcům, kteří se chtějí vydat například na výlet, nákup či dovolenou, ale automobil nevlastní. „Oproti konvenční autopůjčovně, kde trvá půjčení auta kolem 40 minut, jste pomocí aplikace SmileCar na cestě již za několik minut. Služba je k dispozici 24h/7 dnů v týdnu a bude fungovat nejenom ve městech a kolem letišť, ale i v regionech,“ uvedl generální ředitel LEO Express Peter Köhler.

„Základem kvalitní dopravní sítě je propojení služeb veřejné dopravy a individuální dopravy. V budoucnu chceme půjčovat auta po celé střední Evropě, a to 24 hodin denně. V uzlových bodech může služba navazovat na jízdu naším vlakem nebo autobusem. Počítáme, že časem budou auta autonomní a na elektrický pohon,“ uvedl Köhler.

Součástí nové služby je i speciální pojištění od ČSOB Pojišťovny, které je zahrnuto v ceně pronájmu. SmileCar plánuje mít na konci roku největší virtuální vozový park v České republice. Již nyní je o službu zájem, společnost věří, že z půjčování aut SmileCar se brzy stane běžný způsob přepravy. V následujících letech se platforma na sdílení aut rozšíří i na zahraniční trhy.

SmileCar je komunitní projekt, kterého se může účastnit každý, a tak zakladatelé chtějí při spuštění projektu dát ostatním možnost stát se spoluinvestorem SmileCar a podpořit jeho růst. Zítra bude spuštěna kampaň SmileCar na platformě Fundlift, kde bude firma poptávat tři miliony korun výměnou za konvertibilní dluhopis. Investovat bude možné od 5000 korun a SmileCar tak nabídne příležitost stát se součástí příběhu s globální ambicí i drobným investorům.

 

Newsletter