Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Státní dluh USA je astronomický. Co je to za číslo?

Pokud se čísla počítají v miliardách nebo dokonce bilionech, začnou ztrácet kontext. Jedním z takových čísel je státní dluh Spojených států. V současné době je to zhruba 19,5 bilionu dolarů. To je tak velké numero, že je to pro průměrného člověka obtížné pochopit. Server Visual Capitalist nabízí pět srovnání státního dluhu.

Státní dluh USA je například větší než 500 největších veřejných společností ve Spojených státech. Letos v létě byla hodnota těchto firem „jen“ 19,1 bilionu dolarů. Je také větší než majetek sedmi největších amerických správců aktiv, ti mají celkem 18,9 bilionu dolarů.

Jako měřítko by také mohla posloužit ropa. Dluh USA je pak větší než všechny světové exporty černého zlata za loňský rok. Když přejdeme k opravdovému zlatu, pak je státní dluh 155 krát větší než se po celém světě vytěží za celý rok.

Ve skutečnosti je americký dluh větší než všechny světové fyzické měny, zlato, stříbro a bitcoiny dohromady. Bylo by to zhruba 65 procent státního dluhu USA.

 

Courtesy of: The Money Project

Newsletter