Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Stav trhu práce brzdí ekonomický růst

Míra nezaměstnanosti v lednu mírně stoupla, vzrostl i počet volných míst a počet nezaměstnaných. I přesto však zůstává situace na trhu práce nadále napjatá, což brzdí celkový ekonomický růst. V rámci dalšího vývoje by dokonce mohla nastat situace, kdy volný počet pracovních míst převýší počet uchazečů o práci.

Podíl nezaměstnaných v lednu vzrostl o desetinu procentního bodu na 3,9 %. Počet volných míst překonal rekordní hranici 230 tisíc, počet nezaměstnaných lidí se pak zvýšil na 289 tisíc. V lednu na jedno volné pracovní místo připadlo 1,25 nezaměstnaných, nejvíce v Karviné (8) a nejméně pak v Pardubicích (0,2). „Po odeznění nepříznivých sezónních vlivů by podíl nezaměstnaných měl od příštího měsíce opět klesat,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Průzkumy potvrzují, že podmínky na trhu práce komplikují další ekonomický růst,“ okomentoval dnešní data Šoltés. „V lednovém průzkumu vyhodnotily firmy nedostatek zaměstnanců jako nejzásadnější bariéru dalšího růstu v průmyslu a druhou nejvýznamnější v sektoru stavebnictví hned po nedostatečné poptávce. Nedostatek zaměstnanců tak trápí stavebnictví více než například nepřízeň počasí,“ uvedl.

Regionální heterogenita v podílu nezaměstnaných je patrná a persistentní, upozornil Šoltés. „Pouze ve dvou krajích – Ústeckém a Moravskoslezském – přesahuje podíl nezaměstnaných hranici 5 %. Naopak tři kraje se dostaly pod 3% hranici,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je současný vývoj trhu práce nadále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky. „Podíl nezaměstnaných osob v roce 2017 dosáhl 4,2 %, což je nejnižší hodnota od roku 2008 a ve srovnání s 5,5% nezaměstnaností roku 2016 citelný pokles,“ upozornil.

„V současnou chvíli se nezaměstnanost nachází na tak nízkých hodnotách, že bude ve srovnání s minulými roky klesat pomaleji,“ předpovídá Seidler. „Nová prognóza ČNB očekává v letošním roce pokles podílu nezaměstnaných k 3,4 %, lednová prognóza Ministerstva financí pak 3,3 %. To znamená, že počet uchazečů o zaměstnání v průběhu roku klesne k 240 tisícům, zatímco minimální počet v roce 2017 činil 265 tisíc. V letošním roce se tak ekonomika dostane do situace, kdy volný počet pracovních míst bude převyšovat počet uchazečů o práci,“ doplnil ekonom.

 

Newsletter