Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Stavební výroba klesla nejvíce od května 2013

Tuzemské stavebnictví v březnu zrychlilo meziroční pokles na 12,5 procenta po únorovém snížení o 2,3 procenta. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb, oznámil dnes Český statistický úřad. Stavební výroba se v březnu propadla nejvíce od května 2013, což byl ještě měsíc poznamenaný probíhající ekonomickou recesí, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

„Když uvážíme, že letošní zima byla poměrně teplá, je takový výsledek silně znepokojivý. Ukazuje se stále zřetelněji, že loňské zlepšení kondice tuzemského stavebnictví bylo pouze přechodného rázu. Umožnilo jej dočerpávání prostředků z rozpočtu EU, které zhusta mířily právě do stavebnictví, zejména do inženýrského stavitelství,“ dodal Kovanda.

Podle Kovandy má stavebnictví navíc před sebou pesimistické vyhlídky, a to kvůli hrozbě kritického propadu zakázek souvisejícího s dokumentací EIA. „Stavebnictví zůstává – a v blízké době i zůstane – ´nemocným mužem´ české ekonomiky. Jako jediný z klíčových sektorů naší ekonomiky dosud nedokázalo překonat dopady světové finanční krize,“ poznamenal Kovanda.

Počet vydaných stavebních povolení se v březnu meziročně zvýšil o 2,3 procenta, stavební úřady jich vydaly 6 374. Počet zahájených bytů se meziročně snížil o 16,7 % a dosáhl hodnoty 1 667 bytů. Počet dokončených bytů klesl o 5,4 % na 2274 bytů.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec upozornil na to, že strach z budoucnosti mají i desítky tisíc zaměstnanců stavebních firem, na které mohou problémy sektoru velmi výrazně dopadnout. České stavebnictví během poslední ekonomické krize přišlo o 50 tisíc zaměstnanců, a pokud se současná situace co nejrychleji zásadním způsobem nezmění, tak toto číslo zcela jistě není konečné.

Newsletter