Růst mezd ve Velké Británii za poslední tři měsíce činil 7,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Při započítání bonusů a odměn dosáhl 8,5 %. Podíl na tom mají bonusy a odměny vyplácené ve veřejném sektoru, a to i v rámci zdravotnictví v reakci na nedávné stávky. Růst nominálních mezd tak překonal růst cen. Při rozkladu dat zjistíme, že růst mezd je dominantně tažen především platy ve veřejném sektoru. Mezi červnem a červencem mzdy v soukromém sektoru zdaleka tak rychle nerostly. Při pohledu na alternativní data lze naopak zaznamenat velmi mírný pokles mezd. Může se jednat o předstihový indikátor komplikací na trhu práce, které bude muset Bank of England vzít v potaz při rozhodování o nastavení úrovně úrokových sazeb.
V opačném případě by pokračující růst mezd posiloval kupní sílu domácností, která by dále tlačila na poptávkové inflační tlaky. Proti tomu hovoří úterní data ohledně počtu zaměstnaných osob, která ukázala pokles. Britský trh práce ukazuje další zajímavé okolnosti, jako je pokles poměru mezi volnými pracovními místy a nezaměstnanými nahlášenými na tamních úřadech práce. Z pohledu centrální banky klíčový poměr se tak během dalších čtvrtletí vrátí na předcovidové úrovně. Zajímavé je srovnání s USA, kde pokles počtu volných pracovních míst nebyl spojen s růstem nezaměstnanosti.
HDP Velké Británie podle nejnovějších dat pokleslo o 0,5 % oproti očekávanému poklesu na úrovni 0,2 %. Data jsou v souladu s déle trvajícím trendem, kdy ekonomika ztrácí tempo. Vedle vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb zasáhla ostrovy vlna stávek a nezvykle deštivé počasí. Poklesla tak aktivita ve službách a ve stavebnictví. Trh práce a vývoj HDP naznačují centrální bance, že potřeba pro další zvyšování úrokových sazeb postupně odeznívá. Stále čekáme, že na dalším zasedání Bank of England navýší sazby o 25 bazických bodů na 5,5 %. Trhy zaceňují ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bodů na 5,75 % do konce roku. Je ale otázkou, jak banka vyhodnotí data o slabém ekonomickém výkonu a nepřesvědčivém trhu práce.
Kurz libry proti dolaru po zveřejnění dat ohledně vývoje HDP opět oslabil. Vzhledem k tomu, že se blížíme konci navyšování úrokových sazeb ze strany Bank of England a data z britské ekonomiky nejsou přesvědčivá, lze vidět rizika spíše na straně slabší libry. Tlak na slabší libru proti dolaru posiluje i vlažný ekonomický výkon evropské ekonomiky, která je i přes brexit na Velkou Británii navázaná.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0736 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0665 do 1,0777 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,89 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,77 do 23,11 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME