STEM: Nejpopulárnější politik je Babiš

Nejpopulárnějším politikem zůstává předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Na druhém místě těsně předstihl dříve druhého premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Sobotka je spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem na „děleném“ třetím místě. U všech čtyř politiků došlo v porovnání s předchozím průzkumem ke snížení podílu příznivých hodnocení, vyplývá z průzkumu agentury STEM.

Žebříček popularity v porovnání s výzkumem na konci roku 2015 neukazuje u většiny politických osobností výrazné změny. Pouze u osobností na předních pozicích je nižší podíl příznivých hodnocení. V případě Sobotky a Babiše jsou jejich hodnocení nejméně příznivá od vzniku vlády.

Podle STEM je zřejmé, že spory mezi členy koalice poškozují popularitu hlavních představitelů koaličních stran. Svůj vliv mohou mít i útoky opozice na Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Na druhou stranu však kritika představitelům opozice zvýšení jejich popularity nepřinesla. Chovanec si v popularitě pohoršil, což může souviset s oslabením naléhavosti tématu uprchlické krize.

Poslanci počkají, Babišovu kauzu Čapí hnízdo prověří OLAF

Jedinými politiky, jejichž hodnocení se mírně zlepšilo oproti průzkumu na konci loňského roku, jsou ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Ostatní členové současné vlády jsou veřejností hodnoceni podobně jako v prosinci 2015.

Oproti minulému průzkumu se poněkud zlepšila znalost nových členů vlády, Šlechtové, ministryni školství Kateřiny Valachové (ČSSD) a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), zná a hodnotí je o deset procentních bodů více dotázaných než minule. Stále však zbývá zhruba třetina veřejnosti, která se k nim nedokáže vyjádřit. Ještě vyšší podíl občanů nezná ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Ti jsou ale ve vládě od počátku jejího funkčního období.

Průzkumu se ve dnech 16. až 23. března zúčastnilo 1050 respondentů starších 18 let.

 

Další volební průzkum ukazuje, že ČSSD by těsně porazila ANO. Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 1. duben 2016

Newsletter