STEM: Volby by vyhrálo ANO. TOP09 by se nedostalo do sněmovny

Na začátku volebního roku 2017 se potvrzuje dominance hnutí ANO na naší politické scéně. Přízeň pro ANO sice neroste, ale ostatní zavedené politické strany stagnují či ztrácejí. Uvedl to volební průzkum agentury STEM.

Z lednových dat se zdá, že v říjnu preference odrážely emotivně vzepjatou situaci těsně po krajských volbách. Obraz počátku roku ukazuje, že TOP09 se nemusí dostat do sněmovny a naopak šanci do sněmovny proniknout mají stoupenci Tomio Okamury a Pirátů. Otázkou zůstává, jak dokáže voliče oslovit hnutí Starostů.

Lednový model agentury STEM byl postaven na předpokladu volební účasti okolo 57 %. Podle modelu se očekávaně na prvním místě umístilo ANO s 29,9 %. Na druhém a třetím místě figuruje ČSSD a KSČM. Sociální demokraté měli 14,6 % hlasů a komunisté 12,6 %. Pravicová ODS získala 9,8 %, KDU-ČSL 7,8 %, SPD 4,9 %, TOP09 4,6 % a Piráti 4,1 %. Minoritní podíl měly Starostové s 2,9 %, SZ 2,1 %, Svobodní 1,4 %, Úsvit 1,4 % a DSSS 0,5 %. Ostatní strany by dohromady tvořily jen 3,4 %.

Podle tohoto průzkumu by se v lednu 2017 dostalo do poslanecké sněmovny jen pět stran. Současná vládní koalice by získala celkem 142 mandátů. Největší výzvou zůstává ztráta ČSSD na ANO. Podle STEM by mělo být hlavním cílem sociálních demokratů dostat více lidí k volebním urnám.

Newsletter