Stiglitz: Nižší daně pro ty, co investují do USA

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz je přesvědčen o nutnosti snížit úroveň amerických daní. Takový krok se má týkat především společností, které v americké ekonomice permanentně tvoří nová pracovní místa, namísto toho, aby své zdroje přesouvaly do zahraničí.

„V současnosti funguje americký systém přesně opačně. Struktura naší daňové soustavy firmy spíš odrazuje od toho investovat doma do domácí výroby. Společnosti se tak hromadně přesouvají do zahraničí,“ řekl nobelista pro server CNBC. „Jakmile se však firma rozhodne zůstat doma a investovat do dalšího rozšiřování své produkce, měla by automaticky získat daňovou úlevu,“ dodal.

Daňové pobídky by se neměly týkat pouze domácích firem, ale stejně tak i těch, které se rozhodly svou činnost provozovat ve Spojených státech a tak přispět k jejich ekonomickému růstu. Momentální trend se nese ve znamení až 35% federálního zdanění, kterému se firmy chtějí vyhnout přesunem svých základem do levnějších zemí.

Proti Stiglitzovu tvrzení se však staví skupina vystupující pod názvem „Občané pro daňovou spravedlnost“. Ta v nedávné době zveřejnila seznam 500 společností, které jsou v rámci manipulace s daňovým systémem pozoruhodně úspěšné, aby nemusely zaplatit ani o cent navíc. Výčet zahrnuje jména jako je například General Electric, CBS, Mattel, Prudential Financial či Qualcomm (viz. tabulka).

„Rozsah možností toho, jak se vyhnout placení firemních daní, je poměrně obsáhlý a prochází jednotlivými sektory napříč celou ekonomikou,“ zní slova studie. „Občané pro daňovou spravedlnost“ jasně tvrdí, že firmy jsou v tomto směru tak obratné, že se dokáží zcela vyhnout jakýmkoliv právním problémům, a to aniž by musely nějak zásadně měnit své účetnictví.

Stiglitz: Problém není Řecko, nýbrž sama Evropa

Newsletter