Stock zvýšil zisk i tržby, pomohl také nový gin

AKTUALIZOVÁNO – Tržby lídra středoevropského výrobce lihovin Stock Spirits Group (SSG) v letošním prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 29 procent na 55,3 milionu eur. Provozní zisk firmy byl 6,3 milionu eur, když ve stejném období loňského roku společnost vykázala ztrátu 4,2 milionu eur. Do zisku se dostal také upravený zisk EBITDA, v prvním čtvrtletí dosáhl devět milionů eur. Akcie firmy reagují na ranní výsledky silným růstem.

Všechny trhy zaznamenaly růst tržeb i zisku EBITDA v prvním čtvrtletí. Obzvláště potěšující je návrat k zisku v Polsku, uvedl generální ředitel společnosti Chris Heath.

Firma na trh v prvním čtvrtletí na trh uvedla čtyři nové produkty, například Stock Prestige Gin.

„Provozní ukazatele hodnotíme pozitivně, zdá se, že situace v Polsku se již stabilizovala a zavedená opatření by měla přinášet ovoce. Akcie společnosti by mohly na zprávy reagovat růstem,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. „Pozitivní zprávou je i to, že na nejproblematičtějším polském trhu se firma vrátila do provozního zisku,“ dodal.

Stock trápí Polsko. Z nižšího zisku nabídne vyšší dividendu

V Česku měla likérka podíl na trhu 35 procent, ve stejném období loni to bylo 33,4 procenta. Zisk EBITDA v Česku se zvýšil meziročně o 15 procenta. V Polsku měl Stock podíl na trhu téměř 30 procent, což ale představuje meziroční pokles, když v prvním čtvrtletí 2015 měla podíl 36,9 procenta. Za poklesem tržního podílu v Polsku stojí silná cenová konkurence. V Itálii a na ostatních trzích rostly tržby i zisk EBITDA.

Společnost Western Gate Private Investments, která je jedním z největších akcionářů výrobce lihovin Stock Spirits Group, počátkem dubna oznámila, že požaduje odchod generálního ředitele Heatha a jmenování nových členů správní rady. Western Gate v materiálech pro londýnskou akciovou burzu uvedl, že likérka potřebuje „novou perspektivu“, aby se mohla vypořádat s poklesem prodeje v Polsku.

Stock Spirits je jedním z předních producentů značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě. Kromě Polska a České republiky působí také na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a Bosně a Hercegovině, produkci vyváží do více než 40 zemí po celém světě. V České republice Stock Spirits vlastní firmu Stock Plzeň-Božkov.

Newsletter