Stockman: Rusko může být další černou labutí

David Stockman, bývalý ředitel úřadu pro řízení rozpočtu Reaganovy administrativy, již delší dobu varuje před politikou Fedu, jež podle něho nezadržitelně vede k vytvoření toho, co sám nazývá „bublinou všech bublin“. Nyní však poukazuje na jeden z katalyzátorů, který by mohl vést k prasknutí této bubliny. Tím katalyzátorem je Rusko.

V exkluzivním rozhovoru pro „Futures Now“ Stockman sdělil, že nepokoje v Rusku by mohly podnítit další sérii událostí označovaných jako černé labutě, které by způsobily pokles S&P 500 o stovky bodů.

„Jsme na samém vrcholu bubliny, která se začala nafukovat již od počátku roku 2009. V důsledku toho bychom mohli být zasaženi něčím, co nebudeme očekávat, stejně jako v případu incidentu na Ukrajině, něčím, co by mohlo způsobit hromadný pokles trhů.“ Přestože Stockman je velkým kritikem nejen Fedu ale i Obamovy administrativy a jejího přístupu k ukrajinské krizi, podle něj je to právě Fed a jeho volná měnová politika, jež je hlavním viníkem momentální citlivosti trhů.

„Poměr krátkých pozic na trhu propadl vlivem konstantních zásahů Fedu,“ řekl Stockman. „V důsledku toho máme nebezpečně nestabilní trhy, s potenciálem snadného poklesu o stovky bodů, pokud se situace (v Rusku) dostane dost daleko. Ovšem znovu je to náznak toho, proč je tak důležitá změna politiky Fedu. Již 68 měsíců se úrokové sazby ocitají na nulových hodnotách. Historie nepamatuje nic takového.“ Mimo to, Stockman poukazuje, že politika Fedu způsobila nadsazenost akciových aktiv, zatímco se jí nepodařilo docílit solidního hospodářského růstu.

„Nemyslím si, že reálná ekonomika je silná. Budeme mít štěstí, když dosáhneme 2procentního růstu, což je opravdu přirozená schopnost ekonomiky, která nemá nic společného s těmi všemi stimuly Fedu, jež vytvářejí bubliny.“ Pravdou je, že Stockman varuje před ekonomickým kolapsem už léta a jeho předpovědi, jako ty Marca Fabera a Petera Schiffa, se zatím nenaplnily. To však na jeho přesvědčení zhola nic nezměnilo.

Newsletter