Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Stoev: Index strachu? Nic nenaznačuje tomu, že poroste

Zatím nic nenaznačuje tomu, že se index VIX, nazývaný index strachu či indikátor paniky, vydá vzhůru. Ceny akcií jsou relativně stabilní, peníze jsou dostupné, tím pádem jsou i obavy na trhu nízké. Index VIX poroste výše, když budou peníze omezeny, banky nebudou tolik půjčovat, obecně likvidita nebude tak vysoká. V exkluzivním rozhovoru to pro Roklen24 uvedl Georgio Stoev, produktový manažer futures a opčních kontraktů SaxoBank v Dánsku.

R24: Opcemi se zabýváte dlouho. Jaký je Váš názor na současné prostředí extrémně nízké volatility?

Volatilita je nízko, protože VIX („index strachu“) je nízko. Zažili jsme ho již níže, v červnu 2014. Nyní se dostáváme na hodnoty před třemi roky. Je to tím, že obavy na trhu jsou velmi nízko. VIX indikuje, že kapitálové trhy ve Spojených státech v poslední době velmi rostly, a to zejména od voleb. Hlavní indexy rostly víceméně dvojciferným růstem a v tomto důsledku volatilita téměř zmizela. Můžeme to přirovnat k tomu, že na jedné straně jsou obavy trhu a na druhé sebevědomí investorů, kteří jsou v poslední době stále optimističtí, co se týče stavu a vývoje americké ekonomiky a také amerických veřejně obchodovaných firem. Kapitálové trhy zaznamenaly v posledních čtyřech až osmi měsících pěkné zisky a investoři se cítí optimisticky.

Ceny akcií v posledním období bez větších výkyvů rostou relativně stabilně. Realizovaná volatilita byla tím pádem velmi nízká. VIX, který počítá volatilitu na dalších 30 dní, z těchto historických čísel vychází. Historická čísla byla nízko a tím pádem je i prognóza do budoucna nízko. Je to zohledněno. V krátkodobém horizontu se na trhy z dnešního pohledu díváme bez obav. VIX je nyní zhruba na úrovni 11,5 bodu. V posledních měsících byl v rozmezí 10,5 až 12 bodů.

Pět indexů, které by investorům měly zmrazit úsměv

R24: Existuje podle Vás nějaká možnost, že se vrátíme do déle trvajících období, jako například před deseti lety, kdy VIX na úrovni 20 body byl v podstatě standardem?

Když se podíváme na historická čísla, tak se VIX pohybuje kolem 17 a 18 body. Nyní je samozřejmě níže, protože trhy jsou zase na vyšších hodnotách. Hodnoty indexu S&P 500, který se ve VIX odráží, zažily od roku 2009 dvojnásobný nárůst, více než 200 procent. To za osm let dává výnos 20 procent ročně. Samozřejmě to nebyl konstantní nárůst, ale růst s určitými výkyvy. Například v roce 2012 byla dlouhá krize v Řecku, před rokem jsme se obávali stavu čínské ekonomiky nebo pak brexitu. V poslední době jdou trhy nahoru a VIX, který tuto situaci zrcadlí, jde dolů. V dlouhodobém horizontu nepochybuji, že zase nebudeme růst.

Za šest měsíců, za rok možná za rok a půl se více přiblížíme historickému průměru 18 nebo 19 bodů, spíše než k současným 10 až 12 bodům. Pak právě nastane situace, že všechny peníze budou na trhu a trh bude doslova uzrálý. A mohou se přidat další události, které mohou investory ovlivnit. Určitě budeme mimo rozmezí 10 až 12 bodů. Dojde k utažení trhu prostřednictvím Fedu, to rozhodně přijde. Musíme si přiznat, že za posledních deset let jsme měli peníze vlastně zdarma. Nyní je na investorech, aby si dali nějaký ten drink. Ale neměli by usnout na vavřínech. Přijde mi zajímavé, co se stane, pokud bychom klesli ještě níž, když se VIX dostane na sedm či osm bodů, což se v krátkodobém horizontu může stát. Pak se ale zase vrátí na historickou střední hodnotu.

R24: Co si myslíte o premium selling strategiích v dnešní době, kdy máme naprostou většinu času VIX mezi 11-13, což negativně ovlivňuje ceny opčních prémií?

Máte pravdu, to je dobrá otázka. Pocházím z tohoto odvětví a obecně mám radši prodávání těchto prémií než nakupování. Nyní cítím, že jsem trochu svázán. Stejně tak se cítí další tradeři, kteří se pak uchylují k dalším trhům s deriváty. Obecně je pro ně velmi těžké se s tímto prostředím nějak popasovat.

Já se uchyluji k sofistikovanějším produktům, hledám příležitosti mimo americký trh. Stále tu máme nízkou volatilitu ostatních aktiv. Když se podívám na ceny ropy, která je téměř konstantní. To samé platí pro měny. Je to jako hledání jehly v kupce sena. Uchylujeme se k opcím na další indexy, kdy je pořád vidina výnosů vyšší. Hledáme různé produkty, jiné trhy. Nedávno jsme obchodovali měny, máme pozici v indexu Russell 2000. Obecně je velmi těžké prodávat prémie.

Hedgeové fondy na komoditních trzích. Co aktuálně nakupují?

R24: Co si myslíte o zkreslené situaci kolem vnímaného risku v trzích?

Ačkoliv máme velmi omezené možnosti, co do prémií. Obavy na trhu jsou velmi nízké a prémií na trhu není moc. Dá se to vnímat jako příležitost pro investory, kteří by měli vlastně kupovat. Jednak opce a jednak prémie, a tím se zajistit a chránit zisky, které dosáhli na trzích. Nyní se pohybujeme na historických minimech, nakupujeme za poloviční ceny v případě, že by volatilita byla na úrovni, na jaké by měla být. Když to shrnu, tak toto zkreslené prostředí poskytuje průměrnému investorovi ochranu a případné zajištění jeho stávajícího portfolia akcií. Investoři by měli toto obtížné prostředí využít ve svůj prospěch. To je moje rada. Aby z toho něco vymáčkli. Je to jako kupovat zimní oblečení v létě, kdy za málo peněz dostanete velkou hodnotu.

R24: Pokud se na situaci podíváme z pohledu úrovní volatility, člověk by si řekl, že v trzích je v těchto dnech minimální. Může být opak pravdou?

Asi bych odkázal na to, když jsem hovořil o tom, že bude zajímavé se podívat, jestli se VIX bude pohybovat ještě níže. V posledních měsících hodně profesionálních investorů opce na VIX spíš prodali, než kupovali. Zatím nic nenaznačuje tomu, že se VIX vydá vzhůru. Nepřekvapuje mě to, protože ceny akcií jsou relativně stabilní, peníze jsou dostupné, tím pádem jsou i obavy na trhu nízké. Index VIX poroste výše, když budou peníze omezeny, banky nebudou tolik půjčovat, obecně likvidita nebude tak vysoká. To povede k nárůstu cen. Pokud něco omezíte, jde volatilita nahoru. Když máte trh volný, se spoustou likvidity, je jasné, že peníze tečou. Samozřejmě může dojít k tomu, že VIX kvůli nadcházejícím volbám ještě klesne. Bude také zasedat Fed, což by mohlo vést k částečnému výkyvu volatility. Obecně větší výkyv nečekám, nevidím na trhu žádnou ingredienci, která by v krátkodobém horizontu vedla k nějaké změně. Za nějaký ten rok, až se konstriktivní politika etabluje, se volatilita vrátí na nějakou vyšší úroveň, která bude udržitelná.

Fat finger, nebo varování? „Index strachu“ spadl nebezpečně nízko

R24: Do jaké míry je to podle vás způsobeno akomodativní monetární politikou hlavních centrálních bank (Fed, ECB)?

Hodně. Banky poskytují úvěry, tím pádem jsou peníze velmi dostupné a na trhu je obecně velká likvidita. Z toho banky také velmi těžily. Když se podíváme na křivku výnosů, respektive na sazby, tak ty se pohybují na 30leté dluhopisy vydávané Fedem od 0,5 procenta do tří procent. Fed nemá možnost ovlivnit dlouhodobé sazby, krátkodobé ano. Nyní je postupně začíná zvedat, což vede k tomu, že křivku narovnává. Centrální bankéři ale bohužel nastaví sazby příliš vysoko nebo nízko. Když si vzpomeneme na situaci před necelými deseti lety, na fiasko s Lehman Brothers, tak Fed trh utahoval. Bude zajímavé sledovat, jestli za nějaký ten rok přijde toto přílišné utahování, co se potom stane. Doufám, že to trh nepřežene a že úroky nastaví spíš postupně. Co se týče Evropy, tak ekonomická data ukazují na určité zlepšení trhu. Inflace je na dvou procentech, což je vlastně cíl. Jsem mírně optimistický, co se týče evropských akcií, příležitostí na trzích i na měnách.

R24: Co si myslíte o systematickém srážení VIXu v určité časy obchodních seancí, aby se zachránily důležité cenové úrovně hlavních US indexů?

VIX patří k produktům, k nimž se uchylují hlavně profesionálnější nebo sofistikovanější investoři. Zejména proto, aby se zajistili proti rizikům nebo poklesu. Nacenění indexu VIX přímo koreluje s S&P 500. Je to nástroj, kterým lze upevnit stávající pozice na trhu. Slouží k tomu, aby si investoři zahedgovali svoji pozici tím, že nakoupí call opce na index VIX. Říkáme tom delta hedging nebo position hedging. Slouží k neutralizaci dlouhodobé pozice na trhu od těch krátkodobých výkyvů. Volatilita se stává velmi prominentní faktorem, respektive samostatnou třídou aktiv. Odráží se i ve vlastních akciích, jako jsou akcie firem Apple nebo Facebook. V Evropě je to Eurexx nebo Wee Stocks. Dá se říci, že tam kde vidí riziko, volí tento výhled a naopak.

Georgio Stoev je od roku 2015 produktovým manažerem pro futures a opce v Saxo Bank v Dánsku. Je odpovědný za řízení všech aspektů produktové řady futures a opcí, od strategického plánování až po taktickou globální distribuci. Má více než 15leté zkušenosti v oblasti finančních služeb, v minulosti pracoval jak pro menší, tak velké finanční instituce v USA a Evropě. Aktivně se věnuje vzdělávání a podpoře produktů interně i ve vztahu ke koncovým uživatelům. Pravidelně publikuje své články na odborném serveru Tradingfloor.com.

Newsletter