Stojíme na prahu nového zlatého věku?

Cena zlata začala úderem začátku letošního roku znovu růst a kromě jednoho výraznějšího propadu v polovině března si udržela vesměs rostoucí trend. Podle finančního experta Dana Steinbocka, zakladatele skupiny Difference Group, je to jen začátek. Proč dle jeho názoru stojíme na prahu nového „zlatého věku“? To prozrazuje server FiNews.Asia.

Každý zlatý investor zná základní zlaté pravidlo – když úrokové sazby Fedu rostou, pak americký dolar posiluje. A pokud posiluje americký dolar, cena zlata – vyjádřená v dolarech – klesá. Avšak na tuto poučku by investoři měli rychle zapomenout. Fed zvýšil sazby na konci minulého roku a opět znovu v březnu, avšak zdá se, že zlatu to nijak neublížilo.

Investiční příležitost na obzoru? Zlato poroste!

Podle řady analytiků je jen otázkou času, kdy sazby začnou růst i v ostatních vyspělých zemích. Avšak i když je normalizace politiky nízkých úrokových sazeb možná už za dveřmi, ti, kteří investovali do zlatého kovu, by neměli propadat panice. Ba právě naopak, myslí si Dan Steinbock.

Pro dnešní globalizovaný svět je charakteristická fundamentální nejistota, přičemž jsou to zejména politické otřesy, co ovlivňuje finanční trhy. Jedná se například o občanskou válku v Sýrii, napětí mezi Severní Koreou a USA, anebo USA a Ruskem, ale také o probíhající prezidentské volby ve Francii či nadcházející parlamentní volby v Německu.

 

V tomto nejistém světě tak investoři hledají alespoň nějaké střípky jistoty. Těmi dřív byly státní dluhopisy, avšak s bobtnající bublinou na dluhopisových trzích poháněnou centrálními bankami a nulovými úrokovými sazbami, které vedly ke snižování výnosů, ztratily i tyto na atraktivitě. A spolu s ním i všechna aktiva, která v expanzích závratně rostou a v recesích se zase stejně rychle propadají. Jeden relativně bezpečný přístav však investorům zůstal – drahé kovy.

Podle Steinbocka se tak nyní svět nachází na prahu nového zlatého věku. Doby, kdy bylo na zlato nahlíženo jen z dolarové perspektivy, už jsou totiž dávno pryč. Finanční expert, který také pracuje jako výzkumný pracovník v Šanghajském institutu pro mezinárodní studia v Číně, zdůrazňuje, že 90 % poptávky po zlatu pochází z území mimo Ameriku – z Indie, z Číny, ale i z Ruska.

A v měnách těchto zemí dosahuje zlato lepších výnosů než v dolarech. Dolarové pravidlo je tak překonané a ti, kdo se jím řídí, zavrhují potenciál, který zlato nabízí investorům po celém světě. Kdyby totiž nyní vznikal nový zlatý standard, Američany by k tomu již nebylo potřeba, myslí si Steinbock.

Jak vydělat na zlatu a stříbru? Víme, kdy nakupovat

Newsletter