Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Strasti francouzské ekonomiky

Francouzské plány na reformu hospodářství a snižování vládních deficitů čelí významným rizikům a vláda této země přeceňuje své vyhlídky na růst, varovala jedna z nejuznávanějších ratingových agentur světa. Obavy, že francouzská vláda nebude schopna rozpohybovat tempo růstu druhé největší ekonomiky eurozóny, jsou čím dal tím častější.

Francouzský ambiciózní program ekonomických reforem, včetně škrtů ve zdravotnictví a rozpočtu sociálního zabezpečení, je v nebezpečí kvůli svému „bezprecedentnímu rozsahu, skutečnosti, že řada opatření zůstává nedefinovaná, obtížné politické situaci a slabému růstu ekonomiky,“ uvedla agentura Moody‘s. Agentura v současné době oceňuje francouzský dluh známkou AA1, což je pod úrovní sousedního Německa, ale na stejné úrovni jako je tomu u Velké Británie. Dále předpovídá, že francouzská ekonomika poroste o 0,6 procenta v roce 2014 a o 1,3 procenta v roce 2015, což je méně než předpokládaly předchozí odhady.

Francois Hollande, socialistický prezident Francie vyzval své partnery z eurozóny, aby podnikli kroky, jež by pomohly porazit hrozící deflaci v zemi. „Slabá inflace má negativní fiskální dopady nejen na tržby firem, ale i zadluženost,“ řekl Hollande v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde. „Hodně bude záležet na úrovni eura, které v posledních týdnech dramaticky oslabilo. ECB musí přijmout veškerá nutná opatření na injekci likvidity do ekonomiky.“

Hollande od svého nástupu do prezidentského křesla oznámil radikální opatření za účelem nastartování francouzského stagnujícího růstu. Nicméně, 60 procent plánovaných škrtů v letech 2015-2017, které by měly Francii ušetřit až 50 miliard eur, musí být ještě správně naplánováno a aplikováno, míní Moody‘s.

Ačkoli sektor služeb se v zemi vrátil v červenci k růstu, oživení brání dle PMI snížení cen. Přesto je podle Moody‘s pravděpodobné, že Francie udrží své hodnocení v září na AA1, a popírá tak rozruch způsobený nedávnými předpověďmi analytiků Rabobank, kteří varovali před snížením.

Newsletter