Stratég Goldman Sachs: Únor přinese propad trhů

Americké finanční trhy si na konci února projdou určitou kontrakcí. To je názor, který včera vyslovil David Kostin, vedoucí stratég akciového oddělení Goldman Sachs. Ve svém rozhovoru pro CNBC taktéž prohlásil, že z jeho pohledu je většina manažerů investičních fondů přehnaně naladěna v „býčím“ trendu. Vycházel přitom z pátečních dat americké regulační komise CFTC, která má na starosti dohled nad americkými komoditními burzami.

Příliš mnoho býků aneb jak to vidí Goldman Sachs

Kostin uvedl, že za posledních pět týdnů jsme byli svědky extrémního nárůstu nových pozic na akciových trzích. „Americké akciové trhy pravděpodobně projdou určitou kontrakcí během příštích 4-6 týdnů. Tento pokles by měl být zcela konzistentní s přemrštěným vývojem na trhu komoditních futures“, objasnil Kostin svůj krátkodobý výhled.

Stratég také prohlásil, že Goldman Sachs si nadále udržuje svá očekávání ohledně cílové hodnoty indexu S&P 500 v závěru roku na úrovni 2100 bodů. Nicméně, někteří analytici rovněž naznačují, že by index mohl dosáhnout i úrovně 2300 bodů, pokud by se Federální rezervní systém rozhodl pozdržet letošní avizované navýšení úrokových sazeb.

Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

„Ziskové marže amerických korporací zůstanou pravděpodobně na současných úrovních, což podpoří růst, který bude ale velice pozvolný“, řekl Kostin.  Podle něj by Fed mohl přistoupit ke zvýšení sazeb až během září. Díky tomu by začátek letošní zimy na amerických trzích byl pravděpodobně velmi slabý. „Myslím si, že se dnes díváme na trh, který už letos nebude o moc výše, než je teď“, uvedl stratég.

Od doby finanční krize v roce 2008 se „býci“, přes lehká klopýtnutí, prohánějí na trzích už téměř šest let. Značně tomu pomohla politika centrálních bank, které během zmiňované doby napumpovaly do systémy miliardy dodatečné likvidity, aby tak pomohly skomírající ekonomice. Většina analytiků je přesvědčena, že se růstový trend trhů udrží i letos, byť jeho síla už nebude zřejmě tolik výrazná. 

Goldman Sachs: ECB spustí QE v lednu

Newsletter