Strategie Goldman Sachs pro život ve světě nízkých výnosů

Globální trhy, ať už akciové nebo trhy s obligacemi budou nabízet v příštích letech nízký absolutní výnos, tvrdí Goldman Sachs ve svém novém výhledu. Stratég Dominic Wilson preferuje japonské akcie a předpokládá, že ty příští rok zpevní o 18 procent, oproti tomu vidí pouze nízký 3% růst amerického indexu S&P500. Výnosy na amerických, japonských a německých vládních dluhopisech porostou s tím jak bude růst celosvětová ekonomika, zatímco hlavní komodity ropa a zlato budou i přes současný pád i nadále klesat. Prognóza počítá s tím, že americká ekonomika poroste v roce 2015 stejným tempem jako v roce 2014 a i když růst ekonomik v Evropě a Japonsku bude podporovaný nízkými cenami energií a uvolněnou monetární politikou, nedosáhne na tempo růstu ekonomiky v USA.

Výnosy na akciích

Americké akcie letos svou výkonností překonaly celosvětové akcie díky silnému růstu ekonomiky, naopak zbytek světa čelí poklesům hospodářství v Číně a Evropě. Index S&P500 letos vzrostl o 11 %, Japonsko o 7,4 % a evropský index Stoxx Europe 600 o 3,2 %.

Goldman ale očekává, že tím jak Fed začne zvyšovat úrokové sazby a naopak centrální banky Japonska a eurozóny budou své ekonomiky stimulovat, rozdíl v růstu americké ekonomiky a „zbytku světa“ se srovná. Jen pro zajímavost, Golmani čekají, že evropský akciový index příští rok poroste o 9 %.

Výnosy na vládních dluhopisech, výhled na měnové páry

Goldman Sachs předpokládá nárůst výnosu na amerických 10letých dluhopisech ze současných 2,3 % na 3 %, německých na 1,25 % z 0,8 % a japonských z 0,5 % na 0,8 %. Také se domnívá, že americký dolar posílí v roce 2015 na hladinu 1,15 k euru a na 130 proti jenu a dokonce vidí americký dolar na paritě proti euru a na 140 proti jenu v roce 2017.

Komodity

Ropa by měla zůstat okolo současných úrovní, ale zlato díky silnému dolaru oslabí na 1050 USD za trojskou unci, očekává ve svém výhledu Goldman Sachs.

Goldman nazval svou předpověď „Život ve světě nízkých výnosů“ a dodává, že současné ocenění aktiv nedává příští rok investorům větší šanci na zhodnocení svých prostředků.

Newsletter