Ceny bílkovin, tedy masa, drůbeže, ryb, vejcí a mléčných výrobků, dosáhly v květnu podle americké Bureau of Labor Statistics historických maxim. Za posledních dvanáct měsíců index vzrostl o neuvěřitelných 7,7 %. Není to však americko-centrický trend, ale celosvětový fenomén. Zatímco rozvojové země stále více prosperují, požadavky na stravu bohatou na bílkoviny se neustále zvyšují.
V roce 2030 spořádá podle Organizace pro výživu a zemědělství spojených národů průměrný člověk téměř 100 liber masa ročně. To je 37% nárůst od úrovně z roku 1991, což je hnací silou poptávky po krmných plodinách. National Geographic uvádí, že do roku 2050 bude svět potřebovat dvojnásobné množství plodin, než je tomu dnes.
Mezitím je tu jedna země, která je zodpovědná za obrovskou část této nové poptávky…
Čínské potraviny
Tou zemí je Čína. Světová banka uvádí, že průměrný Číňan nyní jí o 40 % více kalorií za den, než tomu bylo v roce 1980. Tyto kalorie z velké části tvoří maso a mléčné výrobky. Není tedy divu, že národ silně investuje do potravin a zemědělství. Mnoho čínských společností se v tomto roce soustředí na získávání potravinových a zemědělských aktiv, přičemž zástupce čínského státního fondu China Investment Corporation s aktivy kolem 650 miliard dolarů uvedl, že fond přesouvá své zaměření na zemědělské investice.
Ve skutečnosti fúze a akvizice v potravinářském průmyslu tvořily zatím 17% z celkového počtu fúzí a akvizic v tomto roce. Velká část této aktivity se soustředila na dceřiné firmy, zabývající se oceňováním zemědělských produktů. Čínské společnosti však získaly všechny typy potravinářských podniků, od výrobců snídaňových cereálií, sýrů až po producenty mléka. Nemělo by se také zapomínat, že Čína má na svědomí loňskou akvizici Smithfield Foods, největšího světového výrobce vepřového masa v hodnotě 4,7 miliard dolarů.
Ale co to všechno znamená pro nás investory?
Zvýšená M&A aktivita
Za prvé, globální trend zvýšené spotřeby bílkovin sotva začal. Do roku 2050 bude svět muset uživit více než devět miliard lidí, což znamená, že vyšší ceny potravin s velkou pravděpodobností přetrvají. Zatímco země po celém světě budou tíhnout po zdrojích potravin bohatých na bílkoviny pro svou rostoucí populaci, můžeme očekávat zvýšenou aktivitu fúzí a akvizic v sektoru.
Obchody, jako byla akvizice Hillshire Brands (HSH) za 7,7 miliardy dolarů společností Tyson Foods (TSN), budou v blízké budoucnosti stále běžnější a hodně z činnosti bude pravděpodobně pocházet z Číny nebo jiných společností z rozvojových zemí, jako je brazilská JBS SA ADR (JBSAY) , která již vlastní značku Pilgirm’s Pride ve Spojených státech.