Stříbru skončila jedna dlouhá éra. Tradiční stanovení ceny střídá elektronická aukce

Předlouhá 117letá historie stanovování ceny stříbra metodou známkou jako fix končí. Na trh s komoditou vstupuje řízení ceny skrze elektronickou aukci. Obchodníci si od kroku slibují větší důvěru investorů. I mezi sebou.

Po 117 let byla v Londýně cena drahého kovu stanovována metodou, známou jako fix, třemi bankami: HSBC, Deutsche Bank a Bank of Nova Scotia. Podstatou metody byl každodenní konferenční hovor mezi touto trojící bank, jehož výsledkem bylo stanovení jedné konkrétní ceny, za kterou se následně drahý kov nakupoval a prodával.

Předzvěst změn přišla již dříve v letošním roce, kdy se Deutsche Bank pokusila své křeslo při stanovování ceny stříbra nabídnout někomu jinému. Krok byl součástí kroků Deutsche Bank, která z velké části obchodování s komoditami opouští. Křeslo se ale obsadit nepodařilo a jen na HSBC a Bank of Nova Scotia systém dlouhodobě stát nemůže. Poslední konferenční hovor se i s účastí Deutsche Bank odehrál ve čtvrtek. O podporu do spuštění nového systému ji požádal britský regulátor FCA.

„Stříbro je trhem o rozsahu pěti bilionů amerických dolarů se stovkami kontraktů denně. Ať jste průmyslník nebo šperkař, potřebujete se opřít o nějaké kvalitní vodítko pro cenu kovu,“ uvedl pro CNBC Ross Norman, šéf Sharps Pixley. Ta se zaměřuje na obchod s komoditami, zvlášť drahými kovy. Vznikla spojením dvou vedoucích londýnských obchodníků se zlatem.

Nový systém, oficiálně označovaný jako London Silver Price (LSP), je elektronickou aukcí, která se v Londýně uskuteční každý den v poledne a to na obchodní platformě CME Group s podporou Thomson Reuters.

Newsletter