Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Svět jednorožců v číslech. Dohoní Čína Silicon Valley?

Se startupy, nově založenými společnostmi, které přinášejí progresivní inovace a samy se velmi rychle mění, jako by se v posledních letech roztrhl pytel. Ovšem jen ty nejúspěšnější, tedy konkrétně ty, které dosáhnou ohodnocení ve výši alespoň jedné miliardy amerických dolarů, se mohou nazývat jako „jednorožci“ (unicorn). Takových nejvíce vzniká ve Spojených státech, ovšem možná by bylo na místě říci zatím, jelikož expanzi miliardových podnikatelských nápadů lze sledovat také v Číně.

Prozatím nejlepším rokem pro jednorožce byl v globálním měřítku rok 2015, kdy jich podle serveru Visual Capitalist vzniklo 81. Ani minulý rok však nebyl na nové miliardové startupy nijak chudý. V roce 2017 přibylo ve světě 57 nových jednorožců, z toho nejvíce v USA, a sice 32. Ovšem 18 nových jednorožců z minulého roku pochází ze země rudého draka.

A právě na dynamický vzestup Číny ve světě startupů upozorňuje nový report společnosti CB Insights s názvem Global Techs Hubs Report, o kterém informoval server Business Insider. Ten vypíchl zejména to, kolik jednorožců v posledních pěti letech přinesly nejvýznamnější asijské metropole.

Startupy v ČR zažívají boom. Chybí jim lidské zdroje, drtí je byrokracie

A jak můžete vidět na grafu, jednoznačně vedou ty čínské – v hlavním městě Pekingu vzniklo mezi léty 2012 až 2017 (resp. do května letošního roku, jak uvádí samotný report) 29 jednorožců, což je nejvíce ze sledovaných měst. Druhá v pořadí je čínská nejlidnatější metropole Šanghaj se 17 kousky. V indickém Novém Dillí se pak za sledované období zrodilo 5 miliardových startupů.

Také pět asijských startupů s nejvyšší tržní hodnotou pochází z Číny; čtyři z Pekingu a jeden z Šanghaje.

Dominantním hráčem na poli startupových projektů ovšem zůstává kalifornské technologické centrum Silicon Valley, kde se ve velké míře koncentrují významné americké společnosti zabývající se high-tech a informačními technologii. Podle dat CB Insights zde od začátku roku 2012 do května letošního roku bylo vytvořeno 12 337 startupových projektů, a to v rámci zhruba 7 tisíců společností. Druhý je New York s 5 252 projekty a třetí Londýn s číslem 2 982. Hranici dvou tisíc překročilo také americké Los Angeles, pomalu se k ní ovšem šplhá další v pořadí, a to čínský Peking. 

Top startupy roku 2017. Kolik přibylo „jednorožců“?

Pokud se ovšem podíváme na miliardové startupy, čínské metropole přeskočí o několik příček dopředu. I když Silicon Valey s 57 novými jednorožci za sledované období opět vítězí, Šanghaj a Peking jich dají dohromady nezanedbatelných 46.

Tato situace by se nicméně mohla začít pomalu měnit. Jak totiž ukazuje následující graf, investice do privátních technologických společností nabíraly v čínských metropolích v posledních letech na obrátkách, a to jak v Šanghaji, tak zejména v Pekingu. 

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

Newsletter