Svět záporu expanduje

Začalo to nad očekávání horším německým indexem nákupních manažerů a pokračovalo inverzí americké výnosové křivky. To byly hlavní katalyzátory z konce minulého týdne, které bezrizikovým dluhopisům, zejména těm americkým a německým, pomohly k citelně nižším výnosům. Byť se situace v první polovině tohoto týdne relativně uklidnila, svět záporu, reprezentovaný bondy s negativním výnosem, se rozrostl až k hranici 10 bilionů dolarů.

V Evropě je hlavním strašákem poslední doby zejména německý segment průmyslu trpící nejen zpomalením čínské ekonomiky, ale rovněž děním kolem brexitu. Ve Spojených státech je pak nervozita živena první inverzí americké výnosové křivky (spread tříměsíčních pokladničních poukázek a desetiletých bondů) od roku 2007, která se v minulosti ukázala jako poměrně významný prediktor blížící se recese. Pokud k tomu přičteme holubičí posun globální měnové politiky, na světě je hned několik relevantních argumentů podporujících nervozitu ohledně toho, že by současné zpomalování globální ekonomiky nemuselo být způsobeno pouze jednorázovými faktory, ale naopak posunem v rámci cyklu směrem k fázi propadu.

A investoři na to reagují. Projevuje se to jejich přesunem k bezpečnějším aktivům, jako jsou státní dluhopisy, resp. dluhopisy s investičním ratingem. S rostoucí poptávkou po těchto instrumentech  roste jejich cena, zatímco výnosy klesají, v mnohých případech, jako u desetiletého německého bundu, do záporu. Podle dat agentury Bloomberg se podíl dluhopisů před splatností se záporným výnosem na celkovém objemu těch s investičním ratingem posunul na 19 % (měřeno Barclays Global Aggregate Bond indexem), což na začátku týdne odpovídalo hodnotě více než 10 bilionů dolarů. Jedná se o vůbec nejvyšší čísla od září 2017.

Pravdou je, že během včerejšího dne se nervozita na trzích uklidnila. Projevilo se to zejména částečným přesunem investorů z dluhopisů směrem k akciím (rostly nejen evropské, ale i americké). Díky tomu se hodnota bondů se záporným výnosem dostala zpět pod zmiňovanou hranici 10 bilionů dolarů.

Otázkou tak je – blížíme se k další recesi americké/evropské/globální ekonomiky? Náš základní scénář to není, alespoň ve výhledu pro letošní rok a pro ten příští. Na druhou stranu, nervozitu trhů nelze podceňovat. ECB i Fed na posledním zasedání revidovaly směrem dolů očekávaný ekonomický růst i inflaci. V návaznosti na to byl upraven text forward guidance/výhled ohledně úrokových sazeb. V případě USA trh očekává dokonce snížení úroků, a to s pravděpodobností bezmála 80 % na začátku roku 2020.

Podle propočtů newyorské pobočky Fedu (vycházejících právě ze spreadu tříměsíčních a desetiletých amerických obligací) dosahuje pravděpodobnost vypuknutí recese americké ekonomiky během příštích 12 měsíců necelých 25 %. Pokud bychom sledovaný spread očistili o vliv již ukončeného programu kvantitativního uvolňování, bylo by to samé číslo ještě nižší. Pravdou ale je, že nervozita spojená s očekáváním recese, zejména pokud se významně rozšíří mezi většinu ekonomických subjektů, může být sebenaplňující, aniž by tomu základní ekonomické fundamenty dané ekonomiky odpovídaly.

Příkladem může být situace, kdy americké banky pod vahou invertované výnosové křivky omezí úvěrování (vypůjčují si krátkodobě za vyšší sazby, zatímco půjčky poskytují dlouhodobě za nižší, což by ovlivnilo nejen ochotu nést riziko, ale i celkové zisky). Taková situace zatím sice nenastala, avšak pokud by obrácená výnosová křivka setrvala, utažení úvěrových podmínek nelze zcela vyloučit.

Nepanikařme

Panika z přelomu minulého a aktuálního týdne se, jak se zdá, prozatím uklidnila. Včerejší růst akcií a rostoucí americké výnosy podpořily sílu dolaru a přebily dokonce oproti predikci horší data z realitního trhu i pokles spotřebitelské důvěry.

Dnes nás ze zahraničního dění čekají dvě klíčové události. Tou první je vystoupení guvernéra ECB Draghiho, druhou pak pokračující vývoj kolem brexitu. A právě dění na půdě britského parlamentu by mohlo nastínit, jakým směrem se bude Spojené království ve vztahu k EU dále posouvat. Na pořadu dne jsou indikativní hlasování, která by měla ukázat, zda se v dolní komoře britského parlamentu najde většina přiklánějící se k případné alternativě odchodu z EU. Na druhou stranu, britská vláda není povinována se případnou shodou řídit, což vyvolává další rizika, včetně možnosti předčasných voleb.

Vedle jednání o alternativách brexitu očekáváme, že britský parlament odsouhlasí zrušení části zákona hovořící o nutnosti odchodu z EU do 29. března. Británie by se tak měla přiklonit k prodloužení, které navrhli lídři EU a které pracuje s datem 12. dubna.

V návaznosti na výše zmíněné lze očekávat zvýšenou volatilitu, a to zejména na britské libře.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1264 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1259 do 1,1324 EURUSD.*

Koruna těsně před zasedáním ČNB

Koruna se tento týden drží stále nad hranicí 25,70 za euro. Domácí data nepřijdou žádná, hlavní roli tak hraje očekávání ohledně zítřejšího zasedání bankovní rady České národní banky.

Konsensus trhu pracuje s ponecháním sazeb beze změny. Pozornost se tak bude soustředit zejména na doprovodný komentář, kde by klíčovou roli mělo sehrát zejména hodnocení protiinflačních faktorů, jako jsou zahraniční rizika či zpomalování evropské ekonomiky. V případě spíše holubičích komentářů by se kurz koruny mohl dostat až nad hranici 25,80 za euro.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,76 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,95 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter