Světová banka očekává zpomalení globálního ekonomického růstu

Klíčové body

  • Světová banka snížila v dubnové prognóze svůj výhled meziročního růstu světové ekonomiky oproti lednovému odhadu o 0,9 procentního bodu na 3,2 %.
  • Prezident Světové banky je připraven diskutovat balíček krizové pomoci ve výši 170 miliard dolarů. První pomoc by rád poskytl ještě v dubnu.
  • Čínská ekonomika vykazuje ochlazení spotřebitelské poptávky a růst nezaměstnanosti. Problémy působí další exploze nákazy koronavirem.
Světová banka, zdroj: Unsplash

Světová banka vydala svůj aktualizovaný výhled pro globální ekonomiku. Nové výsledky předpokládají růst světové ekonomiky v roce 2022 o 3,2 %, což je 0,9 procentního bodu méně oproti lednové predikci. Zásadní změnou je v posledních třech měsících ruská invaze na Ukrajinu. Pro srovnání, růst globální ekonomiky činil v roce 2021 i přes problémy způsobenými pandemií 5,7 %. V rámci měření očekává Světová banka největší zpomalení ekonomiky v Evropě a Střední Asii, a to včetně Ruska a Ukrajiny.

Nová prognóza Světové banky vychází před tím, než se sejdou zástupci států a významných institucí během tohoto týdne ve Washingtonu. Lze předpokládat, že se zasedání a dlouhá jednání budou zabývat problematickou ekonomickou situací. Jedním z klíčových témat budou zrychlující inflace a rizika zpomalení ekonomického výkonu.

K rostoucí inflaci, kterou můžeme již několik měsíců pozorovat, přispěla série problémů od počátku pandemie, lockdownů, odložené spotřeby, přetížené mezinárodní dopravy a souvisejícího fenoménu tzv. „úzkých hrdel“. V současné době můžeme vidět nedostatečnou sílu světové nabídky, která v posledních měsících nestačila velmi silné poptávce.

Prezident Světové banky David Malpass naznačil, že je na nadcházejících zasedáních připraven jednat o novém balíčku krizové pomoci ve výši 170 miliard dolarů. Tyto prostředky by pak měly být použity k podpoře států a sektorů v problémech. První část krizové pomoci by Malpass rád využil už v dubnu a pokračoval až do července roku 2023. Výrazná část, zhruba 50 miliard dolarů, by měla být poskytnuta v následujících třech měsících.

Komplikovanou situaci na trhu s energetickými komoditami, kdy už před začátkem války byl více než patrný růst ceny, dále zhoršila válka na Ukrajině a související protiruské sankce. Sankce proti ruské ekonomice přirozeně zasáhly i její energetický sektor. Řada zemí a firem navíc odmítá v reakci na agresi odebírat ruskou produkci, a to včetně energetického sektoru a těžařů. To dokazuje i bezprecedentní rozdíl mezi cenou ruské ropy a ropy z USA a dalších velkých exportních zemí.

Vedle války na Ukrajině škodí globálním trhům také pokračující problémy s virem COVID-19. V současné době trápí lokální exploze nákazy především Čínu, kde jedno z klíčových obchodních center, Šanghaj, podléhá už týdny přísným protipandemickým pravidlům. Finanční centrum Číny ale zdaleka není jediným městem, na které se vztahuje vládní politika nulové tolerance proti koronaviru.

Šíření koronaviru a lockdowny se podepisují na čínské ekonomice. V prvním čtvrtletí letošního roku sice HDP Číny rostlo rychleji, než bylo očekáváno, ale zveřejněná data poukazují na oslabení domácí poptávky a spotřeby. Dle březnových dat meziročně klesly tržby v čínském maloobchodě o 3,5 %. Rostla také nezaměstnanost, která dosáhla 5,8 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 23 měsíců. Problémy Číny by vzhledem k jejímu podílu na světovém obchodě, a hlavně na světové nabídce, vytvořily tlak na další růst cen.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0878 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0820 do 1,0936 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,45 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 do 22,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter