Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Světová banka očekává zpomalení globálního ekonomického růstu

Klíčové body

  • Světová banka snížila v dubnové prognóze svůj výhled meziročního růstu světové ekonomiky oproti lednovému odhadu o 0,9 procentního bodu na 3,2 %.
  • Prezident Světové banky je připraven diskutovat balíček krizové pomoci ve výši 170 miliard dolarů. První pomoc by rád poskytl ještě v dubnu.
  • Čínská ekonomika vykazuje ochlazení spotřebitelské poptávky a růst nezaměstnanosti. Problémy působí další exploze nákazy koronavirem.
Světová banka, zdroj: Unsplash

Světová banka vydala svůj aktualizovaný výhled pro globální ekonomiku. Nové výsledky předpokládají růst světové ekonomiky v roce 2022 o 3,2 %, což je 0,9 procentního bodu méně oproti lednové predikci. Zásadní změnou je v posledních třech měsících ruská invaze na Ukrajinu. Pro srovnání, růst globální ekonomiky činil v roce 2021 i přes problémy způsobenými pandemií 5,7 %. V rámci měření očekává Světová banka největší zpomalení ekonomiky v Evropě a Střední Asii, a to včetně Ruska a Ukrajiny.

Nová prognóza Světové banky vychází před tím, než se sejdou zástupci států a významných institucí během tohoto týdne ve Washingtonu. Lze předpokládat, že se zasedání a dlouhá jednání budou zabývat problematickou ekonomickou situací. Jedním z klíčových témat budou zrychlující inflace a rizika zpomalení ekonomického výkonu.

K rostoucí inflaci, kterou můžeme již několik měsíců pozorovat, přispěla série problémů od počátku pandemie, lockdownů, odložené spotřeby, přetížené mezinárodní dopravy a souvisejícího fenoménu tzv. „úzkých hrdel“. V současné době můžeme vidět nedostatečnou sílu světové nabídky, která v posledních měsících nestačila velmi silné poptávce.

Prezident Světové banky David Malpass naznačil, že je na nadcházejících zasedáních připraven jednat o novém balíčku krizové pomoci ve výši 170 miliard dolarů. Tyto prostředky by pak měly být použity k podpoře států a sektorů v problémech. První část krizové pomoci by Malpass rád využil už v dubnu a pokračoval až do července roku 2023. Výrazná část, zhruba 50 miliard dolarů, by měla být poskytnuta v následujících třech měsících.

Komplikovanou situaci na trhu s energetickými komoditami, kdy už před začátkem války byl více než patrný růst ceny, dále zhoršila válka na Ukrajině a související protiruské sankce. Sankce proti ruské ekonomice přirozeně zasáhly i její energetický sektor. Řada zemí a firem navíc odmítá v reakci na agresi odebírat ruskou produkci, a to včetně energetického sektoru a těžařů. To dokazuje i bezprecedentní rozdíl mezi cenou ruské ropy a ropy z USA a dalších velkých exportních zemí.

Vedle války na Ukrajině škodí globálním trhům také pokračující problémy s virem COVID-19. V současné době trápí lokální exploze nákazy především Čínu, kde jedno z klíčových obchodních center, Šanghaj, podléhá už týdny přísným protipandemickým pravidlům. Finanční centrum Číny ale zdaleka není jediným městem, na které se vztahuje vládní politika nulové tolerance proti koronaviru.

Šíření koronaviru a lockdowny se podepisují na čínské ekonomice. V prvním čtvrtletí letošního roku sice HDP Číny rostlo rychleji, než bylo očekáváno, ale zveřejněná data poukazují na oslabení domácí poptávky a spotřeby. Dle březnových dat meziročně klesly tržby v čínském maloobchodě o 3,5 %. Rostla také nezaměstnanost, která dosáhla 5,8 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 23 měsíců. Problémy Číny by vzhledem k jejímu podílu na světovém obchodě, a hlavně na světové nabídce, vytvořily tlak na další růst cen.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0878 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0820 do 1,0936 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,42 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,45 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,48 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,29 do 22,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter