Světové M&A dobyly předkrizovou úroveň. Následuje akciový pád?

Pokud jste v posledních týdnech získali pocit, že významná část titulků ekonomického zpravodajství informuje o průběhu té které fúze či akvizice, není mylný. Vlna „korporátních sňatků“ letos dosahuje síly nevídané od předkrizového roku 2007. Čísla hovoří jasně, ovšem na jedné věci se experti neshodnou. Zdravý vývoj trhu podložený fundamentem, nebo předzvěst propadu akciových trhů?

Právě dobíhající druhé čtvrtletí letošního roku je již z pohledu světového objemu M&A transakcí nejúspěšnějším od období býčího trhu 2002 – 2007, které tvrdě utnula následná finanční krize. Celková hodnota oznámených fúzí či akvizic od začátku dubna doposud se již vyšplhala (bez započtení zpětných odkupů a spin-off transakcí) na 952 miliard dolarů, vyplývá z údajů společnosti Dealogic. Srovnatelný byl naposledy čtvrtý kvartál roku 2007, kdy tato hodnota dosáhla 959,9 mld. USD a kdy akciový benchmark S&P 500 vystoupal na maxima, na která našel sílu se znovu podívat až v loňském roce.

Akviziční chutě na Wall Street sílí. Co se ještě vyplatí letos sledovat?

Od začátku roku (konkrétně do 20. června) byly dojednány M&A korporátní transakce v objemu 1,65 bilionu dolarů. Pro srovnání – ve srovnatelném období roku 2007 to bylo 2,26 bil. USD. Pokračoval-li by trh M&A letos nastaveným tempem, na konci roku by dosáhl hodnoty přes 3,5 bilionu dolarů.

Pro úplnost informací je třeba říci, že zatímco celková hodnota korporátních sňatků roste, počet transakcí naopak klesá. Letošní rok zatím čítá 17.140 symbolických podání ruky, co do počtu se tak nacházíme za roky 2011 i 2012 s více než 21 tisíci transakcemi.

Více nákupů za méně peněz

Komentátoři FT navíc přišli s dalším postřehem naznačujícím, že pod povrchem povzbudivých čísel se může skrývat povzbudivější fundament. M&A boom je totiž podle nich, ve srovnání s předkrizovým obdobím, financován „reálněji“, respektive s menším využitím dluhu. V roce 2007 (období leden až duben) bylo celých 76 procent transakcí financováno výhradně hotovostí, tedy převážně půjčkami. Letos je podíl těchto transakcí méně než poloviční (47 procent) a nejnižší od roku 2001. Naopak téměř pětina všech fúzí a akvizic co do objemu je letos financována akciemi, zatímco v roce 2007 to bylo 8 procent. Stále využívanějším způsobem financování M&A transakcí je kombinace hotovosti a akcií, k níž letos došlo v plné třetině případů, zatímco v posledním předkrizovém roce to bylo 14 procent.

Viditelně rozšířenější využití akciového kapitálu poukazuje na zdravější trend. „Tento trh je charakteristický velkými, dobře kapitalizovanými společnostmi, které činí velká strategická a synergická rozhodnutí o spojeních za akcie a hotovost,“ uvádí šéf M&A aktivit Barclays Paul Parker. Právě rostoucí obliba financování v akciích ale také žene růst hodnoty transakcí. Příkladná je v tomto ohledu koupě služby WhatsApp, za níž byl Facebook ochoten zaplatit šokujících 19 miliard dolarů – 4 miliardy USD z kupní ceny v hotovosti a zbylých 15 v akciích. Sečteno a podtrženo, nejdražší akvizice v internetovém sektoru od roku 2001.

Zkušení čekají propad akcií

Navzdory výše uvedenému, historická zkušenost hovoří jasně. Jak připomíná harvardský profesor Matthew Rhodes-Kropf, každá z pěti posledních obřích vln na poli fúzí a akvizic (a to se vracíme zhruba o 125 let zpátky) byla následována sešupem akciových trhů. Máme tedy letošní zvýšený apetit firem ke svazkům vnímat jako iracionální výplod domnělé hojnosti předcházející medvědímu trhu?

Není náhodou, že nárůst trhu M&A přichází v době, kdy akciové indexy posouvají historická maxima. Je-li tržní ocenění akcií vysoko a roste-li podíl akciového kapitálu na financování transakcí, přirozeně roste i hodnota těchto transakcí, potažmo prémie, která potěší akcionáře převzaté společnosti.

Zaznamenaný nárůst objemu akviziční aktivity je jedním z dílků křížovky, jejíž tajenka nám říká, že trh je nebezpečně nadhodnocený, varuje i emeritní profesor ekonomie na vídeňské univerzitě Dennis Mueller, který se dlouhodobě zabývá M&A cykly. Jak Mueller, tak Rhodes-Kropf se shodují na jednom. Ačkoli současný boom je neopodstatněný a pravděpodobně předzvěstí další vlny poklesu trhů, neznamená to pokyn k okamžitému odklonu od akcií. Je totiž možné, že boom potrvá ještě několik let a na hlasité medvědí zabručení si tak investoři ještě počkají.

Investiční banky letos drží M&A a komodity. Dolů příjmy tlačí měny a regulace

Newsletter