Syndrom open office. Jak moc ničí zaměstnance?

S tím, jak v rámci posledního půlstoletí závratným tempem rostla cena nemovitostí, samostatné kanceláře pro pracovníky se stávaly stále nákladnějším luxusem. Ve snaze minimalizovat nároky na pracovní prostor pak firmy přišly s revolučními open space; sdílenými kancelářemi, kam se vejde celé oddělení či dokonce firma.

Může se zdát, že takové uspořádání pracovního prostoru může být výhodné i z dalších důvodů; pracovníci – často včetně manažerů – spolu takto mohou snadněji komunikovat a řešit pracovní záležitosti. Paradoxně však studie, o které píše server Entrepreneur, došla k závěru, že open office snižuje úroveň face-to-face interakce mezi zaměstnanci o 73 % a vede ke zintenzivnění emailové komunikace o 67 %.

Domov vs. kancelář. A kde jste nejproduktivnější vy?

Ruku v ruce s boomem sdílených kanceláří se totiž začala rozvíjet také nová civilizační choroba, které je přezdíváno syndrom open office. Všudypřítomný hluk a nemožnost uniknout nepřetržité společnosti ostatních pracovníků lidem způsobuje celou řadu zdravotních problémů, ať už fyzických nebo psychických.

Mezi příznaky open office syndromu se nejčastěji uvádí bolesti hlavy, hučení v uších, vysoký krevní tlak a bušení srdce, ale také nadměrná únava, úzkosti či deprese. Výzkumy také ukazují, že vystavení nadměrnému hluku vede ke zvýšení hladiny stresových hormonů. Jiný slovy, příliš hlučné pracovní prostředí, které je typické právě pro open space, nás stresuje.

Co by pak mělo zajímat zejména firmy, je to, že nadměrný hluk vede k poklesu produktivity; jak uvádí server Resonics, co se týče psaní a čtení, pokud jsme vystaveni konverzaci, která probíhá kdesi opodál, náš výkon klesá o 66 %. V souvislosti s tím web zmiňuje, že Světová zdravotnická organizace (World Health Organization) odhaduje, že Evropu stojí nadměrný hluk ročně 30 miliard eur.

„Máme kapacitu zhruba na 1,6 lidského rozhovoru, takže pokud posloucháte jinou konzervaci, zbývá vám jen 0,6 pro váš vnitřní hlas, který potřebujete k psaní,“ vysvětluje Julian Treasure. „Ani žena nedokáže porozumět dvěma lidem najednou, pokud hovoří současně,“ dodal podnikatel a odborník na komunikaci. Firmy by tedy měly zvážit, zda jsou sdílené kanceláře opravdu tak výhodné, jak se na první pohled zdá.

Proč ve zmiňovaném experimentu poklesla face-to-face interakce mezi pracovníky a naopak vzrostl rozsah emailové korespondence? Autoři to vysvětlují tím, že ve snaze schovat se před hlukem z kanceláře chtějí zaměstnanci utéct do své vlastní „oázy klidu“, přičemž to obvykle dělají tak, že si nasadí sluchátka s oblíbenou hudbou. S ostatními pak raději komunikují prostřednictvím virtuálního prostoru.

Uniknout za pomoci sluchátek do svého vlastního světa vypadá jako jednoduché řešení, nicméně ne vždy je ku prospěchu věci. Odborníci se totiž shodují, že poslech hudby může pomoci při vykonávání rutinních činností, nicméně při náročné práci, která vyžaduje přemýšlení, soustředění a práci s informacemi, je to spíše na škodu.

Jak nakopnout produktivitu na pracovišti? Pryč se saky a kravatami!

Newsletter