Tabákové firmě Philip Morris klesl zisk na 1,32 mld. Kč, tržby rostly

AKTUALIZOVÁNO – Tabákové společnosti Philip Morris ČR klesl v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o 1,9 procenta na 1,32 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o 5,7 procenta 5,4 miliardy korun. Za zvýšením byl příznivý vývoj prodejních objemů.

Zisk z provozní činnosti se snížil o procento na 1,6 miliardy korun, a to zejména v důsledku nižších kurzových zisků a rozdílného časového rozložení vynaložených provozních nákladů. Při vyloučení vlivu měnového kurzu poklesl zisk z provozní činnosti v porovnání s předchozím rokem o 0,1 procenta.

„Zisky firmy v meziročním srovnání klesly méně, než jsme odhadovali. Za tím stál hlavně vyšší než očekávaný růst tržeb. V souladu s našimi odhady naopak vzrostly náklady, a to jak na prodané zboží, tak odbytové náklady,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky. Dodal, že pololetní zisk na akcii dosáhl 480 korun, což dává naději na dividendu v podobné výši jako byla ta z loňského zisku, tedy 920 korun na akcii.

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se proti loňskému pololetí zvýšily o 4,2 procenta na 2,8 miliardy Kč. Rostly hlavně díky příznivému vývoji objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích ve výši 152 milionů Kč. To bylo částečně eliminováno nepříznivým vývojem cen.

Celkový trh cigaret v České republice vzrostl v pololetí meziročně o odhadovaných 4,2 procenta na 9,9 miliard kusů cigaret, a to zejména v důsledku pokračující příznivé ekonomické situace.

Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Company (Europe) Sárl, poklesl tržní podíl u cigaret společnosti Philip Morris ČR meziročně o 0,6 procentního bodu na 45,8 procenta, především kvůli pokračujícímu poklesu tržního podílu místních značek, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek Marlboro, L&M a Philip Morris.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, které se prodávají na 60 trzích po celém světě včetně například Japonska, které je podle Karly velmi náročné na kvalitu.

Newsletter