Tabákový lídr PMI počítá s růstem zisku i dividendy přes škodící dolar

Tabáková skupina Philip Morris International, mateřská tuzemskému tabáku Philip Morris ČR, potvrdila letošní roční cíl zisku na akcii v rozmezí 4,76 – 4,81 USD i výhled růstu čistých tržeb o 4 až 6 procent a očištěného zisku na akcii o 8 až 10 procent tak pro roky 2015 tak, jak cíle vyslovila spolu s výsledky za třetí čtvrtletí roku v polovině října.

Philip Morris se daří obracet vývoj na klíčových trzích

Silný dolar škodí

Pro letošek cíl čistého zisku znamená pokles o zhruba desetinu proti roku 2013 u celkového čísla, u očištěného zisku na akcii jde ale o růst oproti roku 2013 o 6,5 – 7,5 procenta. Za hlavní důvody poklesu celkového čistého zisku na akcii PMI označuje negativní dopad silnějšího dolaru na hospodaření a očekává, že silný dolar nakonec ukrojí ze zisku na akcii 0,72 USD za rok 2014.

Pro rok 2015 společnost přepokládá nárůst tržeb očistěných od měnových pohybů v řádu uvedených 4-6 %, dále pak 6 -8% růst provozního zisku a 8-10% růst čistého zisku očištěného od měnového vlivu. Společnost opět pro rok 2015 počítá s posílením amerického dolaru a kalkuluje s negativním dopadem na hospodaření okolo 0,6 USD na akcii.

Lákání na dividendu

PMI očekává pokles dodávek cigaret, mimo USA a Japonsko, o 2,9 % v roce 2014, ale věří, že se trh v blízké budoucnosti narovná a bude klesat jen o 1-2 %, jak naznačují dosavadní historická data.

PMI v budoucnosti počítá s výplatou 100% zisku svým akcionářům, ať už přes dividendy nebo odkupy vlastních akcií. V říjnu, spolu s kvartálními výsledky, skupina PMI uvedla, že letošní výplata dividendy „překročí cílový 65% dividendový výplatní poměr“.

Společnost od roku 2008 zvýšila dividendy o 117,4 % a ročně vyplácí nově 4 USD na akcii, což je dividendový výnos 4,6 %. Na tuto úroveň PMI zvýšila výplatu dividendy v září.

Společnost také uvedla, že bude upřesňovat své odhady pro rok 2015 v únoru příštího roku. 

Philip Morris přes pokles trhu o desetinu zvedl tržby

Newsletter