Tapering v září nečekejme. Americká inflace na rozdíl od té evropské zpomaluje

Klíčové body

  • Srpnová inflace v USA by měla být pojistkou pro oddálení taperingu na listopad.
  • Nejjasnější reakci na zveřejněná data zaznamenaly americké výnosy. Akcie své zisky neudržely.
  • Dolar by měl být nadále pod tlakem, ve zbytku týdne ale výraznější pohyby na hlavním měnovém páru nečekejme.
Zdroj: Depositphotos

Po nezajímavém vstupu do nového obchodního týdne dostaly trhy první impulz v podobě zveřejnění americké inflace za srpen. Ta skončila dle očekávání na úrovni 5,3 % v meziročním vyjádření, oproti červenci však ceny zaznamenaly mírně pomalejší růst, než se čekalo. Zklamání v podobě nižší jádrové inflace pak přidalo na pravděpodobnosti, že se na zářijovém zasedání Fedu oznámení taperingu nedočkáme. Hlavním důvodem pro jeho oddálení je však zklamání ohledně dat o tvorbě nových pracovních míst mimo sektor zemědělství, kterých jsme se dočkali na začátku měsíce.

Nižší jádrovou inflaci i pomalejší než očekáváný meziměsíční růst cen v případě celkové inflace trhy z počátku vyhodnotily jednoznačně. Nižší riziková averze, slabší dolar, posilující měny regionu, rostoucí ceny akcií a nižší výnosy vládních dluhopisů. Americké akcie sice po skokovém posílení o své zisky přišly, což je znamením, že trhy jsou ohledně těchto překoupených aktiv v posledních týdnech opatrnější. Ty kvůli větším obavám ohledně blížící se korekce jejich cen již nerostou s takovou kadencí jako v předchozích kvartálech. Momentálně se pohybují přesně na úrovni 50denního klouzavého průměru, od kterého se v letošním roce odrazily již osmkrát. Zda to v srpnu nebylo naposledy, ukážou příští dny, nicméně aktuální nastavení fundamentů a nálady na trhu mluví ve prospěch dalšího odrazu k novým historickým maximům.

Naopak u výnosů amerických vládních dluhopisů jsme od zveřejnění dat sledovali postupný posun na nižší úrovně. Desetiletý dluhopis nakonec odepsal 7 bazických bodů. To vše by se dalo jednoduše přeložit tak, že se trhy ujistily, že Fed na zářijovém zasedání tapering neoznámí, ale na tom listopadovém bychom se již dočkat mohli. Hlavním důvodem, proč americká centrální banka nebude spěchat v otázce snižování tempa nákupů aktiv, je ale stále slabý výsledek dat z amerického trhu práce. Ta po vysokých očekáváních dopadla bídně, když bylo v USA za srpen vytvořeno 235 tisíc nových pracovních míst mimo sektor zemědělství, zatímco trhy očekávaly více než trojnásobek.

Výrazné zlepšení situace na trhu práce je pro Fed nyní klíčové. Několik zástupců americké centrální banky dalo jasně najevo, že zahájení taperingu bude možné, pokud srpnová data z trhu práce přinesou dobrý výsledek. Vzhledem k tomu, jaké zklamání jsme za srpen zaznamenali, bude třeba počátkem října stále relativně solidní přírůstek. Vzhledem k duálnímu mandátu měnové politiky Fedu trhy stále živily malou naději mluvící ve prospěch oznámení taperingu na zářijovém zasedání. Tím měla být právě včerejší inflace. Pokud bychom byli včera svědky dalšího výrazného zrychlení tempa růstu cen, například jako jsme toho byli svědky v pátek v České republice, byla by situace více zamotaná a zářijové zasedání Fedu by bylo větší neznámou.

Takto se ale s největší pravděpodobností žádného překvapivého oznámení nedočkáme a guvernér Fedu Powell ve středu 22. září přispěje dalším holubičím vystoupením. Co se týče kurzu dolaru, včerejší data ho chvilkově poslala do ztráty, nakonec ale zavíral mírně nad 1,1800 EURUSD, kde své úterní obchodování i započal. Na denním grafu můžeme zároveň sledovat tvořící se formaci inverzní hlava a ramena s neckline na 1,1900 EURUSD. Od té se kurz odrazil koncem července a následně začátkem září.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na denním grafu byl obrat trendu po vytvoření minima na 1,1664 EURUSD v druhé polovině srpna dobře předvídatelný, když jsme sledovali divergenci mezi kurzem a indikátory RSI a MACD zároveň. Po opuštění formace klesajícího klínu zaznamenalo euro téměř 250bodovou rally, po které přišla korekce. Tu se zdálo, že s nejvyšší pravděpodobností ukončila pondělní svíce „kladivo“, jež se nachází na dně swingu a indikuje obrat cenového vývoje. Včerejší neschopnost eura si udržet své zisky po pozitivním impulzu z ekonomického kalendáře je mírně znepokojující. Po svíci „kladivo“ se často vytvoří býčí svíce se silným tělem a vzniká formace „Morning star“. Včerejší svíce tomu ale ani zdaleka neodpovídala, a tak bychom ohledně posilujícího eura ve zbytku týdne nebyli tak optimističtí. Mírné zpevnění evropské společné měny ale nevylučujeme.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1807 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1780 do 1,1853 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,46 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,40 až 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter